• zaloguj się
  • utwórz konto

Dane prezentowane na tej stronie mają charakter ogólny. Wybierz rekrutację, aby zobaczyć informacje z nią związane.

wybierz rekrutację

Uniwersytet Opolski - tu warto studiować

logo WITAJ w różnych językach

Wysokie oceny w ewaluacji nauczanych dyscyplin, możliwość studiowania w międzynarodowym gronie, wymiany międzynarodowe i przyjazne studentom miasto. Dlatego warto studiować właśnie na Uniwersytecie Opolskim.

Uniwersytet Opolski to dwanaście wydziałów, dziewiętnaście instytutów i wiele współpracujących ze sobą jednostek. Tworzymy dynamiczny, nowoczesny i wszechstronny organizm.

Mamy wysokie oceny!

Jesteśmy młodą uczelnią (w 2024 r. będziemy obchodzić 30-lecie), ale mamy duże osiągnięcia dydaktyczne i naukowe oraz kilkadziesiąt lat tradycji akademickich. Wcześniej funkcjonowała tu Wyższa Szkoła Pedagogiczna. W ostatniej ewaluacji Ministerstwa Edukacji i Nauki za lata 2017-2021, czyli ocenie jakości działalności naukowej, uzyskaliśmy jedną ocenę A+, sześć ocen A i dziesięć ocen B+. To znaczy, że w każdej z ocenianych dyscyplin, mamy pełne uprawnienia awansowe, czyli możemy nadawać stopnie doktora i doktora habilitowanego.

Jesteśmy też wysoko w prestiżowych rankingach ogólnopolskich i wciąż pniemy się wyżej. W rankingu uniwersytetów w 2019 r. zajmowaliśmy 16. pozycję, a w 2022 r. byliśmy już na 9 miejscu. W ostatnim rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” znaleźliśmy się na 30 miejsce wśród blisko stu ankietowanych uczelni w kraju, a w 2018 r. byliśmy jeszcze na 60. miejscu tego zestawienia. Przez 4 lata wykonaliśmy więc skok aż o 30 pozycji!

Możesz studiować za granicą!

UO ma mocno rozwiniętą współpracę zagraniczną. Jesteśmy w programie Erasmus+, w ramach którego podpisaliśmy umowy z 209 uczelniami z 27 krajów Unii Europejskiej. Mamy też umowy bilateralne z 28 uczelniami z 27 innych krajów świata. Także tak odległych, jak Australia, Stany Zjednoczone, Brazylia, Kambodża, Indonezja, Wietnam, Kazachstan czy Meksyk.

Uniwersytet Opolski należy również do sieci Uniwersytetów Europejskich i wchodzi w skład konsorcjum FORTHEM. Są w nim Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy), Université de Bourgogne (Francja), Jyväskylän yliopisto (Finlandia), Università degli Studi di Palermo (Włochy), Latvijas Universitāte (Łotwa), Universitat de València (Hiszpania).

To oznacza, że studiując na UO możesz brać udział w programach wymiany i poznać bliskie i dalekie rejony świata.

Możesz nawet, studiując na UO, zdobywać dyplomy zagranicznych uczelni! Chcesz, kończąc studia, mieć jednocześnie dyplom uczelni polskiej, francuskiej i niemieckiej? Studiuj w ramach programu Europa Master i zdobądź dyplomy magisterskie Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu w Dijon (Francja) i Uniwersytetu w Moguncji (Niemcy).

Rozwijaj swoje pasje

Na różne sposoby! Możesz należeć do licznych kół naukowych i organizacji studenckich, wzbogacać w nich swoją wiedzę, zainteresowania albo sprawdzać się jako organizator wydarzeń. Możesz działać w bardzo prężnym Samorządzie Studenckim UO, śpiewać w Chórze Akademickim, być dziennikarzem w studenckich mediach UO (Radio Sygnały, Telewizja SETA, „Gazeta Studencka”), rozwijać swoje pasje sportowe (Klub Uczelniany AZS), być wolontariuszem albo młodym przedsiębiorcą i skorzystać ze wsparcia (mamy Inkubator Przedsiębiorczości).

Studiuj w Opolu na UO

To piękne, wielokulturowe, prężnie rozwijające się, kompaktowe miasto. Z kampusu UO w kilka minut dotrzesz spacerem na Rynek czy Bulwary Nadodrzańskie. W mieście jest masa barów i pubów. Jest filharmonia, teatr, teatr lalki, zoo, piękne parki, baseny, infrastruktura sportowa, sprawna komunikacja i cała masa miejsc, w których możesz spędzić wolny czas, jak chcesz. Prócz UO są także inne uczelnie, więc w mieście mieszka tysiące studentów.