Rekrutacja na studia I stopnia, II stopnia i jednolite magisterskie

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Ochrona środowiska, II stopień 1,5-roczne, stacjonarne

Szczegóły
Kod 6-KRK-OS-D15
Jednostka organizacyjna Wydział Przyrodniczo-Techniczny
Kierunek studiów Ochrona środowiska
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia II stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 20
Czas trwania 1,5 roku
Adres komisji rekrutacyjnej Instytut Inżynierii Środowiska i Biotechnologii
ul. Kardynała B. Kominka 6a i 6
pok. 217, 328, 2.28
45-032 Opole
tel. 77 401 60 80, 77 401 60 50, 77 401 60 85
rekrutacjawpt@uni.opole.pl
Cudzoziemcy:
45-052 Opole, ul. Oleska 48, pok. 310
+48 77 4527432
Godziny otwarcia sekretariatu poniedziałek-piątek 09:00-14:30
Adres WWW http://iisib.wpt.uni.opole.pl
Wymagany dokument
  • Wyższe inżynierskie
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (15.12.2026 08:00 – 15.02.2027 23:59)

Ochrona środowiska

Studia na kierunku Ochrona środowiska II stopnia trwają 1,5 roku (3 semestry) i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.

 

Studenci zdobywają podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, chemicznych, biologicznych oraz kierunkową w dyscyplinach: ochrona i kształtowanie środowiska, nauk o ziemi.

Czego się uczy na ochronie środowiska?

 

Student w toku studiów oprócz przedmiotów podstawowych (np. Statystyka i modelowanie zjawisk przyrodniczych, Polityka i prawo w ochronie środowiska itp.) oraz kierunkowych (np. Gospodarka wodno-ściekowa, Ochrona atmosfery - wybrane zagadnienia, Gospodarka odpadami, Rewitalizacja i bioremediacja gruntów itp.) realizuje także przedmioty, które poszerzają jego wiedzę w innych obszarach np. Jak założyć własna firmę, czy wybierając dodatkowe przedmioty (zgodnie z własnymi zainteresowaniami) z puli kursów stałych lub ogólnouczelnianych.

 

W standardzie znajdują się przedmioty, które mają na celu rozwinięcie u studenta umiejętności prowadzenia badań naukowych (np. Badania naukowe pracowników jednostki)

 

Wiceminister klimatu i środowiska: nie możemy dać sobie wmówić, że ochrona  przyrody się nie opłaca -

Co można robić po tych studiach?

 

Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje dyplom magistra ochrony środowiska i może być zatrudniony w:

 

  •  jednostkach ochrony środowiska, w tym w: Inspektoratach Ochrony Środowiska, Inspektoratach Sanitarnych, Stacjach Chemiczno-Rolniczych
  •  przedsiębiorstwach produkcyjnych, urzędach celnych itp.;
  •  jednostkach naukowo-badawczych i wdrożeniowych związanych bezpośrednio i pośrednio z ochroną środowiska, w tym w laboratoriach     biologicznych, mikrobiologicznych, biotechnologicznych, wodno-ściekowych, odpadowych itp.;
  •  jednostkach nadzorujących parki narodowe, krajobrazowe, itp.;
  •  zespołach specjalistów działających na rzecz ochrony środowiska;
  •  przy eksploatacji urządzeń stosowanych w ochronie środowiska;
  •  zakładach gospodarki odpadami, wodą i ściekami;
  •  po zaliczeniu kursu pedagogicznego w szkolnictwie podstawowym i średnim.

 

Program unijny "ochrona środowiska i klimatu" 2024. Wykaz maszyn i urządzeń  - Wieści Rolnicze 

Co wyróżnia ochronę środowiska na UO?

Jeśli chcesz umieć i wiedzieć jak:

  •  realizować zasady zrównoważonego rozwoju,
  •  monitorować i określać uciążliwość zakładów przemysłowych dla środowiska, w tym dla jakości atmosfery,  
  •  wód, gleb i organizmów żywych,
  •  racjonalnie gospodarować odpadami, w tym jak zapobiegać nadmiernemu ich powstawaniu,
  •  przeprowadzać rekultywację terenów przekształconych przez przemysł,
  •  oceniać wiek i stan zdrowotny drzewostanów oraz atrakcyjność turystyczno-rekreacyjną krajobrazów,
  •  oceniać jakość wód metodami biologicznymi, opartymi m. ni. Na analizie zespólu makrofauny dennej,
  •  prowadzić analizę ekotoksykologiczną wybranych komponentów środowiska
  •  gospodarować zasobami wodnymi i badać zjawiska związane z występowaniem jej w przyrodzie,
  •  prowadzić pomiary i obserwacje zjawisk hydrologicznych w zakresie przeciwdziałania powodziom i suszom,


Wybierz studia na kierunku Ochrona Środowiska, gdzie poza wykładami, konwersatoriami i ćwiczeniami laboratoryjnymi wiele zajęć odbywa się w terenie.

 

Dostępność infrastruktury dla osób z niepełnosprawnosciami 

Kierunek w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz niepełnosprawnościami. Zajęcia nie wymagają od uczestnika długotrwałego wysiłku fizycznego. Nie wiążą się one z przebywaniem w specyficznych warunkach środowiska, takich jak: np. jaskinie, góry, lasy, głębokie wykopy, itp. Na wybranym kierunku nie przewiduje się licznych oraz długotrwałych wyjazdów poza obręb uczelni. Aby dotrzeć do sal laboratoryjnych oraz wykładowych nie ma konieczności pokonywania schodów. W każdym budynku jest winda, która dociera na wszystkie poziomy. Na piętrach CB umieszczone są powiększone łazienki dla osób z niepełnosprawnością, z dzwonkiem pozwalającym na wezwanie pomocy.
 
Podczas zajęć używa się odczynników chemicznych, materiału biologicznego oraz urządzeń właściwych dla danego przedmiotu, zgodnych z tematyką prowadzonych ćwiczeń. 
Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Ochrona Środowiska II można uzyskać w pokoju nr 217, 328, 2.28 
w budynkach Collegium Biotechnologicum i Rolnik

ul. Kardynała B. Kominka 6a i 6

45-032 Opole

tel. 77 401 60 85, 77 401 60 50, 77 401 60 80
e-mail:

rekrutacjawpt@uni.opole.pl

Cudzoziemcy

Zapoznaj się z dodatkowymi kryteriami rekrutacji dla kandydatów zagranicznych na stronie:

https://bdijk.uni.opole.pl/rekrutacja-dla-cudzoziemcow/

Kontakt do obszaru rekrutacji kandydatów zagranicznych:
study@uni.opole.pl
+48 77 452 74 32 (PL, UA, RU, EN)
ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole – wejście od strony kampusu lub ulicy Oleskiej.

 


Zasady kwalifikacji

O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci kierunków studiów inżynierskich pierwszego stopnia, dla których dyscypliną wiodącą jest:

  1. inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
  2. rolnictwo i ogrodnictwo;
  3. nauki o Ziemi i środowisku;
  4. nauki leśne;
  5. nauki chemiczne;
  6. nauki biologiczne.

Dla absolwentów tych kierunków stosuje się klasyfikację na podstawie konkursu dyplomu tj. oceny z dyplomu studiów wyższych (tabela 1).

 

Jednostka kwalifikacyjna Waga
Ocena z dyplomu studiów wyższych 1

 

Natomiast dla absolwentów kierunków nieprzypisanych do w/w dyscyplin wiodących przyjmuje się klasyfikację na podstawie ocen (zawartych w suplemencie) z wskazanych
zakresów tematycznych przedmiotów jako średnią ważoną ocen cząstkowych, tzn. poszczególne oceny mnożone są przez wagi przyporządkowane jednostkom kwalifikacyjnym.
Wykaz grup przedmiotów i przypisanych im wag zawiera tabela 2. Kandydat w procesie rejestracji zobowiązany jest do wskazania (wpisania ocen) jednego przedmiotu z sekcji A i jednego przedmiotu z sekcji B (tabela 2). O przyjęciu decydować będzie kolejność na liście rankingowej.

Maksymalna liczba punktów wynosi 5.

 

Wykaz grup przedmiotów Waga Minimalna liczba
punktów
kwalifikująca do
przyjęcia
(A) Przedmiot do wyboru:
  • Chemia
  • Grafika inżynierska
  • Meteorologia z klimatologią
  • Gleboznawstwo
  • Rozwój zrównoważony
  • Ochrona przyrody
0,6 3
(B) Przedmiot do wyboru:
  • Botanika
  • Ekologia
  • Technologie gospodarki odpadami
  • Oceny oddziaływania na środowisko
  • Geologia
  • Ochrona środowiska
0,4