Recruitment for first-cycle, second-cycle and master's degree studies

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Filologia polska, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Details
Code 1-PRK-FPL-D3
Organizational unit Faculty of Philology
Field of studies Polish Studies
Form of studies full-time
Level of education bachelor's degree studies
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 25
Duration 3 years
Recruitment committee address Pl. Kopernika 11, pok. 201, 203; 2.piętro 45-040 Opole, tel. 77 54 16 005, 77 54 16 003. Cudzoziemcy: 45-054 Opole, ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8, 9
Office opening hours 8.00 - 15.00
WWW address http://fp.wfil.uni.opole.pl/
Required document
  • maturity diploma or its equivalent
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Czego uczy się na kierunku Filologia polska?

Student filologii polskiej zdobywa wiedzę i umiejętności filologiczne z zakresu historii literatury polskiej z elementami literatury powszechnej, literatury najnowszej, poetyki, teorii dzieła literackiego, językoznawstwa współczesnego i historycznego. Uszczegółowienie i pogłębienie wiedzy zapewniają zajęcia fakultatywne, wybierane przez studenta z puli oferowanej przez  Instytut Nauk o Literaturze i Instytut Językoznawstwa Wydziału Filologicznego oraz inne wydziały Uniwersytetu Opolskiego. 
Kształcenie na studiach licencjackich (3-letnich) stacjonarnych odbywa się w następujących obszarach kształcenia do wyboru:  

  • Humanistyczno-artystyczny – absolwent jest przygotowany do pracy w medialnym sektorze kultury (publicysta, krytyk literacki, dziennikarz, animator wydarzeń kulturalnych, pracownik działów kultury w instytucjach samorządowych i placówkach kulturalnych), wymagającej wiedzy i umiejętności w zakresie związków zachodzących pomiędzy różnymi dziedzinami humanistyki i formami sztuki (jak związki literatury z teatrem, filmem, malarstwem); kształcenie w tym obszarze wyposaża absolwenta w wiedzę z zakresu estetyki i krytyki literackiej oraz pozwala na zdobycie doświadczenia w organizacji wydarzeń artystycznych, a także, w zakresie sztuk nowoczesnych, uczy jak tworzyć strony internetowe i nimi administrować.
  • Komunikacja wizerunkowa i promocyjna – absolwenci są specjalistami potrafiącymi dobrze współpracować z mediami, znającymi narzędzia komunikacji promocyjnej, dbającymi o etykę i etykietę zachowań w komunikacji interpersonalnej; są przygotowani do pracy w charakterze rzecznika prasowego oraz doradcy wizerunkowego instytucji publicznych, przedsiębiorstw i firm komercyjnych, a także doradcy w zakresie prezentacji osobistej.

Działalność studencka

Studenci kierunku Filologia polska mają szansę rozwoju pasji i zainteresowań w ramach organizacji studenckich. Są to przede wszystkim koła naukowe, m.in.: Koło Naukowe Staropolskie „Gryf”, Koło Naukowe Literatury i Kultury Modernizmu, Koło Literatury Współczesnej, Koło Naukowe Onomastów, Koło Naukowe Teatrologów, Koło Naukowe Kulturoznawców.

Studenci mają możliwość wyjazdu na stypendia do innych ośrodków naukowych (także uczelni zagranicznych) w ramach programu Erasmus oraz MOST. Najaktywniejsi studenci otrzymują stypendia naukowe, mogą też wybrać indywidualny plan studiów (IPS) bądź indywidualną organizację studiów (IOS), w ramach których student ma możliwość pracowania pod bezpośrednią opieką pracownika naukowego.  

Możliwość udziału w prężnie działającym ruchu studenckim oraz praktyki w rozmaitych placówkach i instytucjach kulturalnych zapewniają doświadczenie potrzebne w przyszłej pracy zawodowej.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów I stopnia uzyskuje tytuł zawodowy licencjata w dziedzinie filologii polskiej i jest przygotowany do organizowania pracy, podejmowania samodzielnych decyzji, kompetentnej obsługi petentów oraz prowadzenia spraw instytucji.

 Absolwenci Filologii polskiej (I stopnia) znajdują zatrudnienie m.in. w:  

  • mediach publicznych, instytucjach i urzędach kultury,
  • organach administracji publicznej, urzędach, instytucjach i organizacjach, gdzie najważniejsze kompetencje mają charakter komunikacyjny;
  • branży PR, reklamie.

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

 Absolwent studiów I stopnia na kierunku Filologia polska może kontynuować naukę na kierunku Filologia polska II stopnia.  

Kierunek w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Szczegółowe informacje okierunku:

Wydział Filologiczny

http://fp.wfil.uni.opole.pl/

http://wfil.uni.opole.pl/filologia-polska/

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania kwalifikacyjne: konkurs świadectw

 LP. PRZEDMIOT Waga Minimalna liczba punktów
1 język polski
lub
język ojczysty
kandydata
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,6 40

część pisemna nowej matury - poziom rozszerzony

lub

"stara matura"

0,8
2 przedmiot do wyboru:
dowolny przedmiot za
wyjątkiem j. polskiego lub języka ojczystego
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,1

część pisemna nowej matury - poziom rozszerzony

lub

"stara matura"

0,2

Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.