Recruitment for first-cycle, second-cycle and master's degree studies

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Optyka okularowa z elementami optometrii, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Details
Code 3-PRK-OO-S.L.3
Organizational unit Faculty of Mathematics, Physics and Computer Science
Field of studies Optyka okularowa z elementami optometrii
Form of studies full-time
Level of education bachelor's degree studies
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 25
Duration 3 years
Recruitment committee address ul. Oleska 48
45-052 Opole
pokój 109
tel. (77) 452 72 03, (77) 452 72 50, (77) 452 72 26
rekrutacja.matematyka@uni.opole.pl
Cudzoziemcy:
45-054 Opole, ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8, 9
WWW address http://fizyka.wmfi.uni.opole.pl/
Required document
  • maturity diploma or its equivalent
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Informacje ogólne

 Oferta studiów na kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii jest skierowana do osób, które pragną w przyszłości pracować w zakładach optycznych, wykonywać okulary i inne pomoce wzrokowe. Są to studia I stopnia, które obejmują trzy lata nauki i kończą się egzaminem licencjackim.

 Wady wzroku stają się powszechnym problemem ludzkości. W związku z tą sytuacją, gwałtownie zwiększa się zapotrzebowanie rynku pracy na wykształconych specjalistów w zakresie optyki i optometrii. Kierunek Optyka okularowa z elementami optometrii funkcjonuje na Uniwersytecie Opolskim od 2020 roku. Jest on odpowiedzią na aktualne oczekiwania pracodawców oraz środowiska gospodarczego regionu i całego kraju. Instytut Fizyki posiada duże doświadczenie w prowadzeniu kierunków i specjalności promedycznych. Współpracujemy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym oraz wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą.

  W Instytucie Fizyki są prowadzone naukowe badania doświadczalne i teoretyczne z dziedziny nauk fizycznych. Pracownicy Instytutu cieszą się uznaniem w świecie naukowym, współpracują z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Są też włączeni w realizację kilku dużych międzynarodowych projektów naukowych. Instytut Fizyki współpracuje też z praktykami będącymi uznanymi specjalistami z zakresu optyki i optometrii, którzy prowadzą zajęcia ze studentami.

  Instytut Fizyki dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą oraz dobrze wyposażonymi laboratoriami, w tym warsztatem optycznym i pracownią optometryczną, a także pracowniami komputerowymi dla studentów z dostępem do nowoczesnego oprogramowania i sieci internetowej, oraz profesjonalnym obserwatorium astronomicznym. Instytut Fizyki zapewnia studentom dostęp do laboratoriów naukowych w celu wykonywania zadań wynikających z programu studiów i uczestnictwa studentów w badaniach naukowych.

  Studiowanie odbywa się zgodnie z Europejskim Systemem ECTS, co umożliwia studentom odbycie części studiów w uczelniach zagranicznych. W szeregach naszych studentów mamy stypendystów Ministra i laureatów nagród JM Rektora. Studenci mogą liczyć na życzliwą opiekę i pomoc w studiowaniu ze strony pracowników.

Charakterystyka kierunku

Celem studiów pierwszego stopnia na kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii jest wykształcenie absolwenta, który będzie posiadał bogatą wiedzę z zakresu optyki, wzbogaconą o podstawy fizyki, matematyki, biologii, chemii, medycyny i informatyki oraz będzie miał umiejętności pozwalające na świadome posługiwanie się urządzeniami i aparaturą optyczną, pozwalające na podjęcie pracy w zawodzie optyka, w tym optyka okularowego. Studenci będą mieli zajęcia w warsztacie optycznym, w którym nauczą się tworzyć od podstaw okulary. Będą też mieli zajęcia z optyki geometrycznej, falowej, instrumentalnej oraz fizjologicznej, które pozwolą im nabyć praktyczne umiejętności związane z obsługą i konstrukcją zaawansowanych przyrządów optycznych oraz zrozumieć podstawy ich działania. Poznają materiały stosowane w optyce w ramach przedmiotu Materiały optyczne i oftalmiczne. Zajęcia optyczne zostaną uzupełnione o podstawy analizy matematycznej i algebry liniowej, fizykę, biofizykę, biochemię oraz anatomię. Przedmioty te przygotują studentów do egzaminu dyplomowego i pozwolą na kontynuację studiów na studiach II stopnia. W celu lepszego przygotowania do optometrycznych studiów II stopnia oraz nabycia umiejętności współpracy z optometrystami, studenci przejdą też kurs procedur badania refrakcji oraz będą mieli przedmiot Wstęp do soczewek kontaktowych.

 Studenci kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii będą korzystać z sal dydaktycznych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, który umożliwi uzyskanie odpowiednich kompetencji i wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce przy stosowaniu nowoczesnych narzędzi. Dzięki licznym zajęciom laboratoryjnym prowadzonym w niewielkich grupach ćwiczeniowych zapewniony jest lepszy kontakt studenta z prowadzącymi zajęcia, co istotnie wpływa na jakość nauczania i procesu uczenia się. Odpowiednie przygotowanie praktyczne ma przede wszystkim znacznie skrócić w przyszłości etap wdrażania absolwentów do pracy.

 Zajęcia będą prowadzić zarówno nauczyciele akademiccy Instytutu Fizyki, jak i doświadczeni dyplomowani optycy i optometryści oraz specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

 Istotną rolę w kształceniu oraz nabywaniu praktycznych umiejętności zawodowych przyszłych optyków okularowych będzie pełniła trzytygodniowa praktyka w salonach lub zakładach optycznych.

Działalność studencka

Prężnie działa Koło Naukowe Fizyków. KNF tworzą studenci i doktoranci fizyki studiujący w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, którzy chcą bawić się fizyką i zarażać innych swoimi zainteresowaniami. KNF współpracuje z Wirtualną Akademią Astronomii, Polskim Towarzystwem Fizycznym oraz Opolskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk. Od roku 2019 działa również Koło Naukowe Fizyków Medycznych i Biofizyków.  Dzięki aktywności w KNF oraz KNFMiB studenci mogą rozwijać swoje pasje i osiągać lepsze wyniki w nauce. Główny kierunek to kreowanie nowych doświadczeń z fizyką oraz popularyzacja nauk fizycznych wśród młodszych pokoleń, zarówno w społeczności lokalnej, jak i poza nią. Koła naukowe biorą czynny udział w corocznych Festiwalach Nauki oraz pokazach dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Nowoczesne, interdyscyplinarne pracownie z biofizyki umożliwiają pogłębianie wiedzy teoretycznej i praktycznej na styku takich nauk jak fizyka - medycyna - informatyka.
Studentom wykazującym szczególne predyspozycje do pracy naukowej Instytut zapewnia możliwość studiowania według Indywidualnego Planu Studiów i Programów Nauczania (IPS).
Program MOST umożliwia studentom studia przez jeden semestr na innym uniwersytecie w kraju.
Dla najlepszych studentów istnieje możliwość studiowania przez jeden lub dwa semestry na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus+.

Studenci mają możliwość uzyskania stypendium naukowego (za wysoką średnią ocen) lub stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia badawcze oraz duże zaangażowanie w działalność organizacyjną i społeczną).

Studenci mogą uczestniczyć w pracach badawczych prowadzonych w Instytucie Fizyki.

Inkubator Przedsiębiorczości zapewnia warunki do rozwoju firm akademickich.

Akademickie Centrum Karier prowadzi kursy i warsztaty, pomaga w poszukiwaniu pracy, staży i praktyk.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci studiów I stopnia mogą rozpocząć pracę w zawodzie optyka okularowego lub kontynuować dalsze kształcenie na studiach II stopnia.

Ilość osób cierpiących na krótkowzroczność rośnie z roku na rok, a problemy te pogłębiają się wraz z starzeniem się społeczeństwa. W związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na wykształconych specjalistów w zakresie optyki i optometrii. Decydując się na  studia na kierunku Optyka okularowa z elementami optometrii, kandydat wybiera nie tylko możliwość realizacji zainteresowań, ale przede wszystkim zawód zapewniający zawodową przyszłość.

 Absolwent kierunku Optyka Okularowa z Elementami Optomertii

 ·         będzie posiadał wiedzę i umiejętności, umożliwiające pracę w zawodzie optyka okularowego i prowadzenie warsztatu optycznego,

 ·         będzie posiadał umiejętność obsługi złożonych urządzeń i aparatury optycznej,

 ·         będzie posiadał wiedzę z zakresu optyki i podstaw optometrii pozwalającą na kontynuowanie studiów na kierunku Optometria.

 Znajdzie pracę w:

 ·         salonach optycznych,

 ·         firmach projektujących, produkujących i serwisujących sprzęt optyczny oraz świadczących usługi w zakresie optyki.

 ·         firmach handlujących sprzętem optycznym.

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw

 

LP. PRZEDMIOT Waga Minimalna liczba punktów
1

przedmiot do wyboru:

  • matematyka,
  • fizyka
  • informatyka
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,75 30
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
1
Ocena końcoworoczna
(wyłącznie w przypadku gdy kandydat nie zdawał egzaminu pisemnego z żadnego z wymienionych przedmiotów w ramach „starej matury” i matury zagranicznej)
0,5

Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.