Recruitment for first-cycle, second-cycle and master's degree studies

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Theology

Details
Code 5-PRK-T-S.M.6
Organizational unit Faculty of Theology
Field of studies Theology
Form of studies full-time
Level of education long cycle master's studies
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 25
Duration 6 years
Recruitment committee address ul. Drzymały 1a
45-342 Opole
pok. 11
tel. (+48) 77 44 23 768
e-mail: rsadlak@uni.opole.pl
WWW address http://wt.uni.opole.pl/informacje-ogolne/
Required document
  • maturity diploma or its equivalent
  Ask a question
There is currently no active phase.

(show past turns)

Teologia (moduł kapłański)

Kierunek teologia prowadzony jest na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego od chwili jego powstania w 1994 r. Stanowi on kontynuację długoletniej działalności Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego oraz Instytutu Teologiczno-Pastoralnego – filii Wydziału Teologicznego KUL w Opolu. W 1995 r. Wydział Teologiczny UO uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a w 2001 r. – stopnia doktora habilitowanego nauk teologicznych. W ewaluacji nauki za okres 2017-2021 dyscyplina "nauki teologiczne" otrzymała najwyższą kategorię A+, co plasuje WT UO w elitarnej grupie najlepszych ośrodków teologicznych w Polsce. W ramach studiów z teologii Wydział Teologiczny UO prowadzi stacjonarne  i niestacjonarne studia magisterskie oraz studia doktoranckie (w Szkole Doktorskiej UO).

Moduł kapłański teologii (stacjonarne studia 6-letnie) przygotowuje kandydatów (mężczyzn nieżonatych) do wykonywania funkcji i posług religijnych związanych z przyjęciem sakramentu święceń w diecezji opolskiej i gliwickiej, uczy różnych form pracy duszpasterskiej, jak i nauczania religii oraz etyki w szkole. W ramach modułu kapłańskiego prowadzone są wyłącznie studia stacjonarne (dzienne), które związane są z formacją w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu.

Czego uczy się na teologii kapłańskiej?

Studia teologiczne kształcą absolwentów o szerokim humanistycznym sposobie myślenia. Wykłady z różnych przedmiotów filozoficznych, psychologicznych, pedagogicznych oraz historycznych, mające miejsce w pierwszym etapie studiów, dają solidną naukową podbudowę nie tylko dla lepszego rozumienia teologii, ale także uświadamiają bogactwo i zróżnicowanie ludzkiego myślenia o świecie oraz uczą twórczego włączenia się w ludzkie działania kulturotwórcze. Przedmioty teologiczne, stanowiące trzon programu studiów, proponują takie ujęcie doktryny i moralności chrześcijańskiej, by uczyć postaw otwartych na dialog z innymi wyznaniami i religiami. Obejmują one m.in. egzegezę ksiąg Starego i Nowego Testamentu, traktaty dogmatyczne (np. trynitologię, chrystologię, eklezjologię), zagadnienia z teologii moralnej ogólnej i szczegółowej (np. bioetykę, katolicką naukę społeczną), teologię pastoralną czy prawo kanoniczne.

Dlaczego warto studiować ten kierunek?

Nasze atuty to:

  • dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach zagranicznych, międzynarodowe kontakty z uniwersytetami w Rzymie, Monastyrze, Moguncji, Ratyzbonie, Leuven, Wiedniu, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze;
  • możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus+, CEEPUS, udziału w sympozjach, kongresach, w pracach kół naukowych studentów teologii;
  • nowoczesna biblioteka wydziałowa oraz duszpasterstwo akademickie „Resurrexit”, otwarte na wszystkich studiujących;
  • podczas studiów łączymy teorię z praktyką, nasi studenci odbywają praktyki w szkołach, poradniach rodzinnych, szpitalach, hospicjach, zakładach karnych, a także próbują swoich talentów dziennikarskich, prowadząc audycje o tematyce religijnej, społecznej i rodzinnej w Radiu Doxa Opole oraz Radiu Opole;
  • studia na Wydziale Teologicznym dają nie tylko możliwość zdobycia solidnej wiedzy, ale i pogłębienia wiary oraz integralnego rozwoju.

Działalność studencka

Studenci Wydziału Teologicznego działają w ramach samorządu studenckiego oraz koła naukowego teologii. Regularnie odbywają się spotkania dyskusyjne, konferencje, pokazy filmowe. Studenci mają również możliwość skorzystania ze stypendiów socjalnych, naukowych oraz umożliwiających pobyty w zagranicznych uczelniach partnerskich (np. w ramach programu Erasmus+, CEEPUS oraz Letniej Szkoły Językowo-Pastoralnej we Frankfurcie nad Menem).

Co można robić po tych studiach?

Absolwenci teologii (moduł kapłański) przygotowani są do pełnienia posługi duszpasterskiej. Dzięki włączeniu w program studiów przedmiotów filozoficznych oraz psychologiczno-pedagogicznych mają pełne uprawnienia do podjęcia pracy w szkole w charakterze nauczyciela religii czy etyki. Studia te umożliwiają ponadto pracę w mediach katolickich, ośrodkach kultury lub poradnictwie rodzinnym. Interdyscyplinarność, jako jedna z podstawowych cech studiów teologicznych, sprawia, że absolwent teologii przygotowany jest do pracy na różnych stanowiskach w wielu dziedzinach życia społecznego.

Szczegółowe informacje

Wydział Teologiczny UO
ul. Drzymały 1a
45-342 Opole
Sekretarz teologii: ks. dr Robert Sadlak

Uwaga! Przyjęcie na teologię (moduł kapłański) uwarunkowane jest pomyślnym przebiegiem rekrutacji do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Od roku akademickiego 2024/2025 władze seminaryjne wprowadzają dla kandydatów rozpoczynających przygotowanie do kapłaństwa tzw. rok propedeutyczny, który będzie realizowany w Katowicach. Stąd rekrutacja na studia na WT UO dla alumnów diecezji opolskiej i gliwickiej przeżywających rok wstępny odbędzie się w roku akademickim 2025/2026 (więcej informacji).

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie do rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (ul. Grunwaldzka 31, 45-054 Opole, pok. 1, 8, 9)


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw

 

LP. PRZEDMIOT Waga Minimalna liczba punktów
1 język polski
lub
język ojczysty
kandydata
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,375 30
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,5
2 przedmiot do wyboru:
dowolny przedmiot za
wyjątkiem j. polskiego
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,375
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,5

Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.