Recruitment for first-cycle, second-cycle and master's degree studies

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Ekonomia, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Details
Code 4-PRK-S-E-L-D3
Organizational unit Faculty of Economics
Field of studies Economics
Form of studies full-time
Level of education bachelor's degree studies
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Admission limit 50
Duration 3 years
Recruitment committee address ul. Ozimska 46a,
45-058 Opole
pok. 2 parter
Cudzoziemcy:
ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole tel. +48 77 452 74 32
Office opening hours pon-pt. w godz. od 09.00 do 14.00
WWW address https://we.uni.opole.pl/aktualnosci/rekrutacja-2025-2026/
Required document
  • maturity diploma or its equivalent
  Ask a question
There is currently no active phase.

Past phases in this registration:
  • Phase 1 (22.04.2025 08:00 – 11.07.2025 23:59)

Ekonomia I stopnia to kierunek, który przygotowuje do diagnozowania, interpretowania oraz rozwiazywania problemów ekonomicznych, które dotyczą podmiotów rynkowych, rynku i gospodarki. Podczas studiów student zapoznaje się z podstawami wiedzy ekonomicznej oraz nauk pokrewnych realizując zagadnienia z zakresu m.in.: mikroekonomii i makroekonomii, międzynarodowych stosunków gospodarczych, polityki społecznej i gospodarczej, finansów i rachunkowości, zarządzania, analizy ekonomicznej, matematyki, statystyki i ekonometrii.

W ramach specjalności Analiza rynku student zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu zbierania, przetwarzania i interpretowania danych rynkowych. Poznaje specyfikę funkcjonowania wybranych rynków oraz metody oraz narzędzia, które można wykorzystać w analizie rynku.

W ramach specjalności Ekonomika przedsiębiorstwa student zapoznaje się bardziej szczegółowo z finansowymi i zarządczymi aspektami funkcjonowania przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce. Nabywa umiejętności w zakresie rozwiazywania problemów biznesowych.

W ramach specjalności Gospodarka i społeczeństwo student zdobywa wiedzę z zakresu społecznych aspektów funkcjonowania gospodarki rynkowej. Poznaje od strony praktycznej kierunki i działania podejmowane w obszarze polityki społecznej.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent kierunku posiada szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania oraz dyscyplin pokrewnych. Potrafi prowadzić analizy ekonomiczne procesów zachodzących w gospodarce, na rynku i w przedsiębiorstwie. Nabyta w trakcie studiów umiejętność interpretacji danych ekonomicznych pozwala podejmować trafne decyzje w zakresie zarządzania czynnikiem społecznym, produkcją i finansami oraz organizacji w przedsiębiorstwach. Jest wyposażony w wiedzę na temat profesjonalnych metod badania zjawisk i procesów ekonomicznych, pozwalających efektywnie rozwiązywać problemy ekonomiczno-finansowe podmiotów rynkowych. Posiada umiejętność działania w konkurencyjnym otoczeniu krajowym, międzynarodowym i globalnym, sprawnie posługując się narzędziami analitycznymi, pozwalającymi rozpoznać sytuację danego podmiotu oraz jego otoczenie. Posiada również niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Dostępność

Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak dostępność infrastruktury i zajęć podczas realizacji wymagnych praktyk zależna jest od przedsiębiorstwa.

Dostępność infrastruktury: Budynek przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poruszanie się po budynku wiąże się z pokonywaniem schodów i półpięter. Budynek jest wyposażony w windę. W bibliotece znajduje się stanowisko dla osób niedowidzących.

Dostępność zajęć: Zajęcia odbywają się w salach wykładowych. Realizacja zajęć w formie praktyk oraz związane z nią utrudneinia związane są z konkretną jednostką, w której relizowane są praktyki.

Komisja rekrutacyjna

Wydział Ekonomiczny, ul. Ozimska 46 a, 45-058 Opole, pok.2.  tel. (77) 401 69 19 (kontakt telefoniczny wyłącznie w trakcie prac komisji (lipiec, wrzesień).  W pozostałych terminach zapytania proszę składać poprzez formularz IRK  wybierając opcję "Zadaj pytanie"

Godziny otwarcia komisji rekrutacyjnej w lipcu pon-pt. w godz. od 09.00 do 14.00.

W sierpniu w godz. 9:00-14:00 dyżur pełni Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106). Kandydaci, którzy złożą dokumenty w Biurze Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106), otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na studia, a formalnego wpisu na listę studentów dokona komisja rekrutacyjna po 1 września.

Więcej informacji o kierunku: https://we.uni.opole.pl/aktualnosci/rekrutacja-2025-2026/

Cudzoziemcy

Zapoznaj się z dodatkowymi kryteriami rekrutacji dla kandydatów zagranicznych na stronie: https://bdijk.uni.opole.pl/rekrutacja-dla-cudzoziemcow/

Kontakt do obszaru rekrutacji kandydatów zagranicznych: study@uni.opole.pl   +48 77 452 74 32 (PL, UA, RU, EN)
ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole – wejście od strony kampusu lub ulicy Oleskiej.

 


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw

 

LP. PRZEDMIOT Waga Minimalna liczba punktów
1 matematyka część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,3 30
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,4
Ocena końcoworoczna
(wyłącznie w przypadku gdy kandydat nie zdawał egzaminu pisemnego z żadnego z wymienionych przedmiotów w ramach „starej matury” i matury zagranicznej)
0,2
2 język obcy nowożytny część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,15
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,2
Ocena końcoworoczna
(wyłącznie w przypadku gdy kandydat nie zdawał egzaminu pisemnego z żadnego z wymienionych przedmiotów w ramach „starej matury” i matury zagranicznej)
0,1
3 przedmiot do wyboru:
  • j. polski
  • geografia
  • WOS
  • historia
  • fizyka
  • chemia
  • biologia
  • informatyka
  • filozofia
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,3
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,4
Ocena końcoworoczna
(wyłącznie w przypadku gdy kandydat nie zdawał egzaminu pisemnego z żadnego z wymienionych przedmiotów w ramach „starej matury” i matury zagranicznej)
0,2

Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.