Code | 6-PRK-B-S.M.2 |
---|---|
Organizational unit | Faculty of Natural Sciences and Technology |
Field of studies | Biology |
Form of studies | full-time |
Level of education | master's degree studies |
Educational profile | academic |
Language(s) of instruction | Polish |
Admission limit | 15 |
Duration | 2 lata |
Recruitment committee address | ul. Oleska 22 45 - 052 Opole tel. (77) 401 60 10 biologia@uni.opole.pl. Cudzoziemcy: 45-054 Opole, ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8, 9 |
Office opening hours | od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00 |
WWW address | http://biologia.wpt.uni.opole.pl/ |
Required document | |
Ask a question |
Informacje ogólne
Studia magisterskie na kierunku Biologia są realizowane od ponad 20 lat. Dostosowując się do rynku pracy dla absolwentów tego kierunku urozmaiciliśmy siatkę przedmiotów umożliwiając każdemu studentowi realizację pracy magisterskiej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Wybierając odpowiednią ścieżkę dydaktyczną może on realizować jeden z dwóch modułów: biologia eksperymentalna i stosowana oraz biologia molekularna z bioinformatyką.
Dodatkowo oferujemy możliwość uzyskania bezpłatnie uprawnień pedagogicznych do nauki biologii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W takim przypadku student realizuje przedmioty z modułu nauczycielskiego oraz praktyki w szkołach.
Największym atutem jest kadra. Młoda i pełna pasji (nawet wśród profesorów), do tego z wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Studenci biorą udział w pracach wykopaliskowych w Krasiejowie, gdzie znajduje się jedno z najcenniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie.
Wspieramy młodych naukowców specjalnymi programami badawczymi. Wielu naszych pracowników to także nasi absolwenci. Dla chętnych stypendia naukowe i indywidualny tok studiów oraz możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus i wielu innych inicjatyw. Prowadzimy współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi, a studenci są zaangażowani w badania pracowników i zaprzyjaźnionych z nami jednostek naukowych
Czego uczy się na biologii?
Biologia została przygotowana z naciskiem na przedmioty mające umożliwić osiągnięcie odpowiednich efektów kształcenia dotyczących planowania i analizy eksperymentów biologicznych oraz przedmioty dotyczące praktycznego wykorzystania wiedzy przyrodniczej.
Program studiów w pierwszym semestrze obejmuje obowiązkowe kursy pozwalające studentom na zdobycie pogłębionej wiedzy i umiejętności niezbędnych w pracy badawczej, w tym: Planowanie eksperymentów biologicznych, metody statystyczne w biologii, genetyka molekularna, podstawy parazytologii, ekologia stosowana, embriologia zwierząt.
W trakcie trwania pierwszego semestru studenci wybierają jedną z dwóch ścieżek kształcenia, która rozpoczyna się od semestru drugiego: Biologia eksperymentalna i stosowana oraz Biologia molekularna z bioinformatyką.
Wybór danej ścieżki determinuje dalszy przebieg studiów drugiego stopnia związanych z realizacją kursów obowiązkowych dla danej ścieżki oraz kursów fakultatywnych. W ramach wybranej ścieżki kształcenia studenci realizują przedmioty obowiązkowe, takie jak: Przygotowanie pracy magisterskiej i do egzaminu magisterskiego, Seminarium magisterskie, Udział w badaniach naukowych.
W trakcie trwania pierwszego semestru lub najpóźniej przed rozpoczęciem drugiego semestru studenci wybierają promotora pod opieką, którego będą wykonywać będą pracę magisterską. Podczas tych zajęć przedmiotów bloku magisterskiego studenci realizują pod opieką promotora projekty badawcze stanowiące podstawę pracy dyplomowej.
Wśród przedmiotów obowiązkowych realizowanych w trakcie całego toku studiów znajdują się kursy ukazujące złożoność procesów i zjawisk w przyrodzie, których analiza wymaga zastosowania zróżnicowanej metodyki, tj. Zastosowanie metod bioinformatycznych, Metagenomika, Kultury in vitro komórek roślinnych, Podstawy hodowli komórek zwierzęcych in vitro, Immunologia, Paleobiologia środowiskowa i stosowana.
Istotnym elementem studiów magisterskich są przedmioty realizowane wśród wybranych przez siebie modułów, które obejmują aż 28 punktów ECTS.
Dla modułu Biologia eksperymentalna i stosowana są to: Techniki rekonstrukcji filogenezy, Mikroskopia optyczna i elektronowa, Podstawy toksykologii środowiska, Bazy danych o różnorodności biologicznej, Organizmy modelowe, Modelowanie molekularne biocząstek, Ekologia ewolucyjna, Fitopatologia, Digitalizacja i analiza cyfrowych danych paleobiologicznych, Biologia sądowa, Botanika stosowana.
Dla modułu Biologia molekularna i z bioinformatyką są to: Bioinformatyczne bazy danych, Filogenetyka molekularna, Metody molekularne w inżynierii genetycznej, Pozyskiwanie i przechowywanie zasobów genowych, Bioinformatyczne analizy struktur kwasów nukleinowych i białek, Kataliza enzymatyczna i jej regulacja, Ekologia molekularna, Molekularne podstawy fizjologii, Analiza DNA w kryminalistyce
Studenci mają obowiązek uzyskać co najmniej 2 punktów ECTS w ramach kształcenia językowego. Nauka języka angielskiego jest przewidziana w drugim semestrze studiów w ramach lektoratu języka angielskiego specjalistycznego (30 godz., 2 ECTS) kończącego się egzaminem na poziomie B2+. Absolwenci muszą znać język angielski na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Student ma możliwość uzyskania bezpłatnie uprawnień do nauczania biologii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych po ukończeniu przedmiotów z zakresu modułu nauczycielskiego oraz zaliczeniu praktyk pedagogicznych w szkołach.
Ukończenie studiów
Warunkiem ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego magistra jest zdanie końcowego ustnego egzaminu magisterskiego przed komisją egzaminacyjną złożoną z przewodniczącego komisji, promotora i recenzenta pracy dyplomowej. Podczas egzaminu magistrant odpowiada na trzy pytania, w tym nie więcej niż jedno pytanie z zakresu wykonanej pracy dyplomowej. Pytania odnoszą się do efektów uczenia się określonych dla kierunku biologia studia drugiego stopnia. Zagadnienia na egzamin dyplomowy opracowane przez radę programową są dostępne w Intranecie studenta. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu magisterskiego jest: 1) zdobycie 120 punktów ECTS wymaganych programem studiów, 2) zaliczenie przedmiotów wyszczególnionych w programie studiów, w tym wszystkich zajęć fakultatywnych wybranych przez studenta, 3) złożenie pracy dyplomowej.
Praca magisterska jest wynikiem realizacji projektu badawczego prowadzonego w ramach przedmiotu Przygotowanie pracy magisterskiej i do egzaminu magisterskiego pod opieką promotora. Praca dyplomowa przedstawia wyniki doświadczeń wraz z analizą statystyczną (tam gdzie jest to zasadne), opatrzone naukowym wprowadzeniem z wyodrębnionym celem pracy, opisem zastosowanych metod badawczych i dyskusją uwzględniającą najnowsze dane literaturowe.
Działalność studencka
Nasi studenci działają w Kole Naukowym Biologów, które organizuje wiele atrakcyjnych wyjazdów naukowo-badawczych na terenie całej Polski.
Studenci mają możliwość uczestniczyć w corocznych wykopaliskach na stanowisku dokumentacyjnym „Trias” w Krasiejowie. Prowadzimy szkoły terenowe dla naszych partnerów z Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów Europy.
Studenci mają szerokie możliwości działalności w ramach inicjatyw Samorządu Studenckiego https://www.samorzad.uni.opole.pl/.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent kierunku Biologia, dzięki uzyskanym kompetencjom merytorycznym będzie przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w szkołach, muzeach, uniwersytetach, laboratoriach badawczych, agencjach turystycznych, a także w jednostkach zajmujących się ochroną przyrody, w tym przyrody nieożywionej, czyli geoparkach czy innych parkach przyrodniczych. Ponadto może podjąć prace w: służbach ochrony środowiska (Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, itp.); jednostkach administracji rządowej i samorządowej zajmujących się ochroną środowiska; parkach narodowych i krajobrazowych; ogrodach botanicznych i zoologicznych; firmach zajmujących się wykonywaniem ocen oddziaływania na środowisko inwestycji różnego typu; firmach wykonujących ekspertyzy związane z opracowywaniem planów ochrony obiektów i obszarów objętych ochroną prawną; firmach wykonujących ekspertyzy związane z przygotowywaniem programów rolno-środowiskowych; pozarządowych organizacjach ekologicznych.
Kontynuowanie nauki na III stopniu studiów
Absolwent studiów II stopnia na kierunku Biologia może kontynuować naukę w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego w dyscyplinie nauki biologiczne
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami
Z uwagi na specyfikę kierunku zajęcia wiążą się z przebywaniem w specyficznych warunkach środowiskowych (tereny górskie, leśne, łąki, mokradła, wyrobiska). Dodatkowo podczas realizacji zajęć wykorzystuje się sprzęt optyczny oraz student może mieć kontakt ze szkodliwymi, uciążliwymi lub niebezpiecznymi czynnikami (np. czynniki chemiczne, uczulające),
Studenci realizują zajęcia w budynkach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.
Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak duża część zajęć odbywa się w terenie (lasy, góry, łąki, mokradła, wyrobiska). Osoby, ze znaczną niepełnosprawnością ruchową mogą mieć problem z uczestniczeniem we wszystkich kursach terenowych oraz z obsługą mikroskopów czy pracą w laboratoriach chemicznych.
Szczegółowe informacje
Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Biologia można uzyskać w sekretariacie Instytucie Biologii:
ul. Oleska 22, 45-052 Opole
tel. 77 401 60 10
e-mail: biologia@uni.opole.pl;
Cudzoziemcy
Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl
Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl
tel. +48 77 452 7496, +48 77 452 7292
Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)
adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9 45-054 m. Opole
O przyjęcie na te studia mogą ubiegać się absolwenci kierunków studiów, co najmniej pierwszego stopnia. Dla absolwentów kierunków dla których dyscypliną wiodącą były: nauki biologiczne, nauki o ziemi i środowisku, rolnictwo i ogrodnictwo, stosuje się klasyfikację na podstawie konkursu dyplomu tj. oceny średniej ze studiów wyższych (tabela 1).
Jednostka kwalifikacyjna |
Waga |
Ocena z dyplomu studiów wyższych |
1 |
Natomiast dla absolwentów kierunków nieprzypisanych do w/w dyscyplin wiodących przyjmuje się klasyfikację na podstawie ocen (zawartych w suplemencie) z wskazanych przedmiotów jako średnią ważoną ocen cząstkowych, tzn. poszczególne oceny mnożone są przez wagi przyporządkowane jednostkom kwalifikacyjnym. Wykaz przedmiotów i przypisanych im wag zawiera tabela 2. Kandydat w procesie rejestracji zobowiązany jest do wskazania (wpisania ocen) jednego przedmiotu z sekcji A i jednego przedmiotu z sekcji B (tabela 2). O przyjęciu decydować będzie kolejność na liście rankingowej. Maksymalna liczba punktów wynosi 5.
Wykaz przedmiotów |
Wagi |
Minimalna liczba punktów kwalifikująca do przyjęcia
|
Przedmiot do wybory : · Chemia1 · Mikrobiologia · Fizjologia roślin · Fizjologia zwierząt (lub człowieka) · Genetyka2 · Biologia komórki |
0,6 |
3 |
(B)Przedmiot do wyboru: · Botanika3 · Zoologia4 · Ekologia · Biologia5 · Ochrona środowiska · Ochrona przyrody |
0,4 |
1Chemia (np. ogólna, nieorganiczna, organiczna, biochemia) 2Genetyka (np. ogólna, molekularna, populacyjna, cytogenetyka, genomika) 3Botanika (np. ogólna, systematyczna, farmaceutyczna, leśna, rolna, fitosocjologia, geobotanika, anatomia i morfologia roślin, biologia rozwoju roślin, algologia, lichenologia, briologia, dendrologia) 4Zoologia (np. ogólna, systematyczna, dotycząca poszczególnych grup zwierząt (np.: entomologia, ichtiologia, ornitologia, itp.), anatomia i morfologia zwierząt, histologia, parazytologia, etologia, embriologia zwierząt, zoogeografia, zoologia stosowana (w odniesieniu do zwierząt hodowlanych, np. biologiczne podstawy hodowli i żywienia) 5Biologia (np. ogólna, molekularna, morska, paleobiologia)