Kod | 11-PRK-LEK-D6 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Lekarski |
Kierunek studiów | Lekarski |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | jednolite magisterskie |
Profil studiów | ogólnoakademicki |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 120 |
Czas trwania | 6 lat |
Adres komisji rekrutacyjnej | Collegium Medicum ul. Oleska 48 45–052 Opole tel. +48 77 452 7557 tel. + 48 77 452 7246 tel. +48 77 452 7392 tel. +48 77 452 7240 kwilk@uni.opole.pl pawel.kudrys@uni.opole.pl bchomicz@uni.opole.pl patrycja.cieslik@uni.opole.pl |
Adres WWW | http://im.wmnoz.uni.opole.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis
Kształcenie na kierunku lekarskim ma na celu wyposażenie absolwentów w teoretyczne i praktyczne umiejętności i kompetencje niezbędne do wykonania zawodu lekarza.
Absolwent jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim będzie posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu lekarza.
Kwalifikacje absolwenta dotyczą w szczególności:
- wiedzy z zakresu podstawowych nauk medycznych odnoszącej się do struktury i funkcji organizmu ludzkiego i stanowiącej podstawę działań lekarskich w zdrowiu i chorobie,
- znajomości wpływu stylu życia i czynników ryzyka (genetycznych, demograficznych, środowiskowych, społecznych, psychologicznych, kulturowych) na zdrowie jednostki i populacji,
- umiejętności rozwiązywania problemów medycznych, diagnostycznych i terapeutycznych zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy opartej na dowodach naukowych,
- umiejętności komunikowania się z chorym i jego rodziną,
- umiejętności rozpoznawania stanu bezpośredniego zagrożenia życia i podejmowania właściwego postępowanie lekarskiego w stanach naglących oraz łagodzenia bólu fizycznego i psychicznego.
Absolwent kierunku lekarskiego będzie:
- znał i przestrzegał praw pacjenta,
- znał i stosował normy etyczne w badaniach medycznych,
- świadomy odpowiedzialności zawodowej oraz prawnej,
- rozumiał potrzebę ustawicznego doskonalenia wiedzy i umiejętności wynikającą z rozwoju nauk medycznych,
- rozumiał interdyscyplinarność działań terapeutycznych.
Absolwent kierunku lekarskiego będzie przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Czego uczy się na kierunku lekarskim w Uniwersytecie Opolskim?
Oferta studiów na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego jest ofertą nowatorską i innowacyjną w zakresie:
- programu studiów opartego o zajęcia zgrupowane w moduły kształcenia integrujące przedmioty w ramach poszczególnych nauk (jak np. anatomia i histologia zintegrowane w moduł makro i mikrostruktura organizmu człowieka) lub też integrujące przedmioty różnych nauk, w tym szczególnie należące do nauk niezabiegowych z przedmiotami przynależnymi do nauk zabiegowych (jak np. kardiologia, kardiochirurgia, transplantologia zintegrowane w moduł choroby serca),
- organizacji kształcenia, poprzez realizację poza harmonogramem zajęć klinicznych, umożliwiającą nie tylko na szerszy dostęp do szczególnie trudnych diagnostycznie lub rzadko występujących przypadków chorobowych (z którymi nie będzie możliwości zapoznania się na zajęciach harmonogramowych), ale także nawiązywanie relacji i korzystanie ze skarbnicy wiedzy doświadczonych lekarzy praktyków,
- metod kształcenia ukierunkowanych na kształcenie praktyczne, w tym poprzez formę zajęć w warunkach symulowanych zajęć klinicznych w nowocześnie wyposażonym Centrum Symulacji Medycznych, obejmującym pracownie:
- Anatomii Wirualnej
- Ratownictwa Medycznego z Ambulansem
- Intensywnego Nadzoru
- Symulacji Procedur Małoinwazyjnych i Ćwiczeń Fantomowo–Modelowych
- Opieki Szpitalnej
- Symulacji Procedur Zabiegowych na Bloku Operacyjnym
- Bloku Porodowego
- metod weryfikacji wiedzy takich jak egzaminy ustne czy testowe poszerzonych o różnorodne nie praktykowane dotychczas w kształceniu klinicznym na kierunku lekarskim formy takie jak egzaminy w warunkach symulowanych czy też egzaminy zdalnie obserwowane przy udziale obserwatorów zewnętrznych,
- doboru kadry nauczycieli akademickich do poszczególnych zespołów dydaktycznych, w tym szczególnie w zakresie kształcenia z zakresu podstaw medycyny umożliwiającego maksymalne odniesienie teorii medycyny do praktyki, do których włączone zostały zarówno osoby posiadające dorobek naukowy oraz wieloletnie doświadczenie dydaktyczne w kształceniu na kierunku lekarskim lub innym medycznym jak i praktykujący lekarze legitymujący się specjalizacją lekarską powiązaną swoim zakresem z blokiem kształcenia.
Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego będą mieli możliwość wyboru na każdym semestrze szeregu zajęć fakultatywnych ukierunkowanych na rozwój osobowościowy, humanizujący czy tez poszerzający medyczne zainteresowania własne oraz pracy w kołach naukowych przygotowujących do przyszłej pracy naukowej jako istotnego czynnika ustawicznego doskonalenia zawodowego.
Uniwersytet Opolski zapewnia studentom kształcenie z zakresu tzw. teorii medycyny w nowo wybudowanym i nowocześnie wyposażonym w pomoce dydaktyczne (między innymi w plastynaty anatomiczne) i środki informatyczno - audiowizualne Collegium Medicum.
W Collegium Medicum mają lokalizację podstawowe dla kształcenia w tym zakresie zakłady dydaktyczno-naukowe takie jak: Anatomii, Biologii i Genetyki, Histologii, Fizjologii i Patomorfologii oraz w doskonale wyposażonych laboratoriach Collegium Biotechnologicum, w których realizowane jest kształcenie z zakresu biochemii.
Na potrzeby kształcenia klinicznego i praktyk Uniwersytet Opolski pozyskał szereg specjalistycznych szpitali, placówek podstawowej opieki zdrowotnej oraz ośrodków opieki hospicyjnej, w tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.
Szeroka sieć kształcenia klinicznego umożliwi studentom poznanie zróżnicowanego przekroju chorobowości, podejścia do standardów postępowania medycznego, a także pracy w różnych formach organizacji placówek medycznych i ich wyposażenia aparaturowego.
Uniwersytet Opolski zapewnia studentom kierunku lekarskiego wszelkie dostępne prawem formy pomocy materialnej, w tym zakwaterowanie w domu studenckim oraz dostęp do uczestnictwa w różnych formach aktywności sportowej i kulturalnej, a Miasto Opole do szerokiego wachlarza zabytków kultury i masowych imprez.
Działalność studencka
Studenci kierunku lekarskiego będą mieli możliwość rozwoju swoich osobistych zainteresowań medycznych w ramach kół naukowych tworzonych przy poszczególnych zakładach teorii medycyny i klinikach oraz rozwoju swoich pasji w prężnie działających organizacjach studenckich Uniwersytetu Opolskiego.
Aktualnie na Wydziale Lekarskim funkcjonują 34 Studenckie Koła Naukowe:
- SKN Alergos
- SKN Anestezjologii i Intensywnej Terapii
- SKN Biochemii Klinicznej i Medycyny Regeneracyjnej
- SKN Bronchus
- SKN CARDIOS
- SKN Chirurgii Dziecięcej
- SKN Chirurgii Onkologicznej Excisio
- SKN Dermatologii
- SKN Diabetologii
- SKN Diagnostyki Obrazowej "X-RAY"
- SKN Anatomii Prawidłowej i Klinicznej "non omnis moriar"
- SKN Medycyny Rodzinnej Amicus
- SKN Otolaryngologii
- SKN Fizjologia
- SKN Genetix
- SKN Ginekologii i Genetyki Onkologicznej
- SKN Ginekologii i Położnictwa
- SKN HistON
- SKN Kardiochirurgii
- SKN Lancet
- SKN Medycyny Ratunkowej i Symulacji Medycznej
- SKN Neonatus
- SKN Neuron
- SKN Oncos
- SKN Opieki Paliatywnej
- SKN Ortopedii i Traumatologii
- SKN Panaceum
- SKN Pediatrii
- SKN Pediatrii i Stanów Nagłych
- SKN RatINef
- SKN Seksuologii Klinicznej
- SKN Urologii
- SKN Wolter E Dandy
- SKN Współczesnych Problemów Medycyny
Kariera zawodowa po studiach
Absolwent kierunku lekarskiego jest zobowiązany do przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i odbycia rocznego stażu podyplomowego, który umożliwia:
- podjęcie pracy zawodowej na stanowisku lekarza,
- podjęcie kształcenia specjalizacyjnego.
Kompetencje zawodowe absolwenta kierunku lekarskiego umożliwiają także zatrudnienie w innych strukturach, w tym oświaty i szkolnictwa wyższego, systemu opieki społecznej, przemyśle farmaceutycznym lub instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechniającym wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.
Harmonogram rekrutacji - ważne informacje
19.04.2024 r. – rozpoczęcie rejestracji kandydatów w IRK;
06.05.2024 r. – Ostatni dzień rejestracji kandydatów i rejestracji w IRK ostatnich wpłat, które do tego terminu wpłyną na konto indywidualne kandydata - dla absolwentów „starej matury”, matury EB oraz matur zagranicznych, starających się o przyjęcie na kierunek lekarski. Kandydaci, których opłata nie wpłynie w tym terminie nie zostaną dopuszczeni do egzaminu;
Terminy egzaminów z biologii, chemii lub fizyki dla absolwentów „starej matury”, matury EB oraz matur zagranicznych, starających się
o przyjęcie na kierunek lekarski:
biologia - 06.06.2024 r., godz. 9.00
chemia - 10.06.2024 r., godz. 9.00
fizyka - 13.06.2024 r., godz. 9.00;
12.07.2024 r. - ostatni dzień rejestracji dla pozostałych Kandydatów (absolwentów „nowej matury” oraz matury IB), starających się o przyjęcie na kierunek lekarski.
15.07.2024 r. - pobranie wyników matur z KREM i rejestracja w IRK ostatnich wpłat, które do tego terminu wpłyną na konto indywidualne kandydata.
Pełny harmonogram rekrutacji na kierunek lekarski UO
Szczegółowe informacje
Kandydat zakwalifikowany do przyjęcia ma obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zaświadczenie należy przedłożyć do Dnia Adaptacyjnego.
Na podstawie określanych corocznie przez Ministerstwo Zdrowia limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim w Uniwersytecie Opolskim informujmy, iż nie prowadzimy kształcenia na kierunku lekarskim dla obcokrajowców. Na kierunek lekarski w Uniwersytecie Opolskim mogą rekrutować się wyłącznie kandydaci posiadający polskie obywatelstwo.
Szczegółowe informacje o studiach na kierunku lekarskim można uzyskać u Sekretarzy Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej Kierunku Lekarskiego:
Collegium Medicum
ul. Oleska 48, 45–052 Opole
tel. 77 452 7557, 77 452 7246, 77 452 7392, 77 452 7240
Dostępność studiów dla osób ze szczególnymi potrzebami
Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak by wykonywać zawód lekarza niezbędny jest ogólny dobry stan zdrowia.
Wymagania w zakresie dokumentacji medycznej:
Zaświadczenie lekarskie określające brak przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia studiów, wydane na podstawie badania lekarskiego, mającego na celu ocenę możliwości pobierania nauki, uwzględniającą stan zdrowia i zagrożenia występujące w miejscu odbywania studiów.
Wymagania psychofizyczne kandydata w kategorii wymagań fizycznych i sprawności sensomotorycznych:
- wysoka ogólna wydolność fizyczna,
- duża sprawność układu mięśniowego,
- duża sprawność układu kostno-stawowego,
- duża sprawność narządu słuchu,
- duża sprawność zmysłu wzroku,
- duża sprawność zmysłu węchu,
- sprawność narządów równowagi,
- ostrość wzroku i słuchu,
- zręczność rąk i palców,
- czucie dotykowe,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- powonienie,
- spostrzegawczość,
- koncentracja,
- cierpliwość, empatia,
- odporność emocjonalna.
Narażenie na czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne dla zdrowia:
Podczas zajęć student będzie narażony na działanie następujących czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia:
- czynniki fizyczne: promieniowanie UV, promieniowanie elektromagnetyczne, ostre elementy (szczególnie powodujące zakłucia oraz zacięcia),
- czynniki chemiczne: środki i preparaty do dezynfekcji, inne preparaty chemiczne, w szczególności odczynniki chemiczne, leki,
- czynniki biologiczne: wirusy, bakterie, grzyby, materiał biologiczny (w tym: krew, osocze, tkanki),
- czynniki psychofizyczne: obciążenie statyczne, obciążenie dynamiczne, stres.
Zasady kwalifikacji
Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw
LP. | PRZEDMIOT | Waga | Minimalna liczba punktów | |
1 |
biologia |
część pisemna: lub - matury IB lub - egzaminu wstępnego |
1 |
Studia stacjonarne 100
|
2 | chemia lub fizyka |
część pisemna: lub - matury IB lub - egzaminu wstępnego |
1 |
Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.
W przypadku kandydatów, którzy uzyskali identyczną liczbę punktów, o kolejności rankingowej decyduje ocena maturalna z biologii (poziom rozszerzony), a w drugiej kolejności ocena maturalna z matematyki (poziom podstawowy).