• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia I stopnia, II stopnia i jednolite magisterskie

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Orientalistyka chrześcijańska, II stopień, 2 -letnie, stacjonarne

Szczegóły
Kod 5-PRK-OCH-S.M.2
Jednostka organizacyjna Wydział Teologiczny
Kierunek studiów Orientalistyka chrześcijańska
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia II stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 15
Czas trwania 2 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Drzymały 1a
45-342 Opole
pok. 11
tel. (+48) 77 44 23 768
e-mail: lukasz.florczyk@uni.opole.pl
Adres WWW https://wt.uni.opole.pl/och2-informacje-ogolne/
Wymagany dokument
  • dyplom ukończenia studiów wyższych lub równoważny
  Zadaj pytanie
Tura 1 (19.04.2024 08:00 – 22.07.2024 23:59)

Orientalistyka chrześcijańska

Studia magisterskie z orientalistyki chrześcijańskiej stanowią kontynuację studiów pierwszego stopnia (licencjackich), jakie od 2021 r. z powodzeniem funkcjonują na Wydziale Teologicznym UO. Studenci tego unikatowego w Polsce kierunku mają okazję pogłębić wiedzę z zakresu szeroko rozumianego Orientu chrześcijańskiego (głównie Azji) oraz jeszcze lepiej przygotować się do odnalezienia na rynku pracy. Jako absolwenci staną się bowiem ekspertami zdolnymi angażować się zarówno w przedsięwzięcia pomocowe, jak również edukacyjne związane z problematyką chrześcijańskiego Wschodu.

Studia te, chociaż mają formę stacjonarną, będą częściowo prowadzone on-line. Ponadto, aby ułatwić do nich dostęp ludziom pracującym, zajęcia będą odbywać się głównie popołudniami lub zostaną zblokowane w dwa dni wykładowe.

Utworzeniu studiów magisterskich z orientalistyki chrześcijańskiej przyświeca wiele przesłanek. Najważniejsze z nich to:

  1. Kierunek ten otwiera się na wciąż mało znany w Polsce świat Orientu wraz z jego chrześcijańskimi uwarunkowaniami.
  2. Wyzwania stojące przed społeczeństwami Zachodu, związane m.in. z wymianą handlową, a zwłaszcza z migracjami ludności wywodzącej się ze społeczności orientalnych, wymagają przygotowania wyspecjalizowanej kadry profesjonalnych znawców kultury, religii i kontekstu ich życia.
  3. Obserwowane w dzisiejszym świecie coraz większe zainteresowanie Orientem wymaga wyjścia naprzeciw oczekiwaniom wielu ludzi, chcących poznać wieloraki kontekst kultur i zawiłości świata Wschodu, także tego chrześcijańskiego.

Czego uczy się na orientalistyce chrześcijańskiej?

Program studiów zawiera bogaty wachlarz przedmiotów z dziedziny nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych, który umożliwia wykorzystanie wiedzy i umiejętności specjalistów poszczególnych dziedzin nie tylko z Uniwersytetu Opolskiego, ale także z innych ośrodków w Polsce i za granicą. Wśród proponowanych przedmiotów znajdują się m.in. zajęcia dotyczące religii, historii, kultury, polityki i turystyki krajów orientalnych. Są też warsztaty wschodniego ikonopisarstwa, a nawet lektorat języka chińskiego.

Dlaczego warto studiować ten kierunek?

Nasze atuty to:

  • dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach zagranicznych;
  • część zajęć w ramach e-learningu;
  • współpraca międzynarodowa z uczelniami i ośrodkami studiów w Indiach, Libanie, Tajwanie, Tajlandii, Chinach, Ukrainie i Rumunii;
  • możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programów Erasmus+, CEEPUS, a także udziału w pracach koła naukowego, w sympozjach, kongresach (jak np. konferencja orientalistyczna na WT UO w 2023 r.);
  • nowoczesna biblioteka wydziałowa oraz duszpasterstwo akademickie "Resurrexit", otwarte na wszystkich studiujących;
  • łączenie teorii z praktyką, możliwość odbywania praktyk w instytucjach pomocowych w kraju i za granicą; nabywanie umiejętności zawodowych poprzez współpracę z mediami, organizacjami pomocowymi oraz agendami administracji publicznej.

Działalność studencka

Studenci Wydziału Teologicznego działają w ramach samorządu studenckiego oraz koła naukowego. Regularnie na WT UO odbywają się spotkania dyskusyjne, konferencje lub pokazy filmowe. Studenci mają możliwość korzystania ze stypendiów socjalnych, naukowych oraz umożliwiających pobyty na zagranicznych uczelniach partnerskich w ramach programów wymiany międzynarodowej. Przy Wydziale Teologicznym działa też duszpasterstwo akademickie "Resurrexit".

 

Co można robić po tych studiach?

Interdyscyplinarna wiedza z zakresu orientalistyki chrześcijańskiej daje solidne podstawy dla myślenia kosmopolitycznego oraz tolerancyjnego, a dzięki temu do podjęcia pracy w instytucjach różnego typu, takich jak np.:
  • instytucje szeroko rozumianej kultury, oświaty i administracji państwowej;
  • organizacje międzynarodowe (np. agendy ONZ);
  • chrześcijańskie stowarzyszenia pomocowe i organizacje pozarządowe (NGO) pracujące na rzecz chrześcijan Orientu;
  • placówki dyplomatyczne i misje pokojowe;
  • biura korespondentów mediów;
  • biura handlowe i firmy współpracujące z krajami Azji;
  • instytucje sprawujące pieczę nad uchodźcami i migrantami ze Wschodu.

Szczegółowe informacje

Wydział Teologiczny UO
ul. Drzymały 1a
45-342 Opole
Sekretarz orientalistyki chrześcijańskiej: ks. dr Łukasz Florczyk

Uwaga: Na studia magisterskie z orientalistyki chrześcijańskiej nie mogą aplikować absolwenci studiów magisterskich z turystyki i kultury śródziemnomorskiej, gdyż kierunki te posiadają tożsame efekty uczenia się.

 

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie: hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie do rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 74 96; +48 77 452 72 92

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (ul. Grunwaldzka 31; 45-054 Opole; pok. 1, 8, 9)


Zasady kwalifikacji

Wymagania rekrutacyjne: konkurs dyplomów

 

Jednostka kwalifikacyjna Waga

Ocena z dyplomu studiów wyższych

1

O przyjęcie na studia mogą starać się absolwenci kierunków z dziedziny nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych (takich jak m.in. orientalistyka, teologia, pedagogika, socjologia, filozofia, politologia, kulturoznawstwo, turystyka)