Kod | 4-PRK-S-E-M-D2 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Ekonomiczny |
Kierunek studiów | Ekonomia |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | II stopnia |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 25 |
Czas trwania | 2 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | ul. Ozimska 46a, 45-058 Opole pok. 2 parter Cudzoziemcy: ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole tel. +48 77 452 74 32 |
Adres WWW | http://www.we.uni.opole.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Ekonomia II stopnia to kierunek, w ramach którego student pogłębia wiedzę o gospodarce i funkcjonowaniu podmiotów rynkowych w kontekście współczesnych trendów w ekonomii. Student dalej rozwija i pogłębia swoje umiejętności, szczególnie w obszarze modelowania i prognozowania zjawisk ekonomicznych oraz oceny ryzyka i opłacalności inwestycji.
Specjalność Analiza rynku ma charakter interdyscyplinarny i łączy zagadnienia z obszaru analizy biznesowej, strategii marketingowych czy też psychologii reklamy.
W ramach specjalności Analityka gospodarcza student podnosi swoje kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjnych do analizowania danych gospodarczych. Stanowi to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze, ze względu na stale postępują cyfryzację procesów ekonomicznych.
Specjalność Polityka ekonomiczna w warunkach globalizacji stanowi rozwinięcie zagadnień dotyczących podejmowania decyzji w ramach polityki ekonomicznej państwa, ze szczególnym uwzględnieniem działań o charakterze międzynarodowym.
Na specjalności Zrównoważony rozwój student pogłębia wiedzę o gospodarce i podmiotach rynkowych, w szczególności w kontekście dbałości o zasoby naturalne i dobrobyt przyszłych pokoleń. Dowiaduje się jak powinien funkcjonować zrównoważony biznes, zrównoważony transport czy też jak możemy jako konsumenci wspierać ideę zrównoważonego rozwoju.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent studiów Ekonomia II stopnia jest przygotowany do podjęcia pracy we wszelkich podmiotach i instytucjach zgłaszających zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę ekonomiczną i menedżerską różnych szczebli (przedsiębiorstwa, instytucje i jednostki administracji centralnej oraz samorządowej, instytucje okołobiznesowe, organizacje pozarządowe), może również podjąć własną działalność gospodarczą, a także prowadzić pracę naukowo-badawczą. Podjęcie i ukończenie studiów ekonomicznych na dwóch szczeblach pozwala uzyskać absolwentowi zróżnicowany, praktyczny i niezmiernie przydatny w przyszłym życiu zawodowym, pakiet kompetencji i umiejętności. Uniwersalny charakter wykształcenia ekonomicznego pozwala odnaleźć się zasadniczo w każdym obszarze funkcjonowania gospodarki. Zatem daje duże szanse na stworzenie solidnych podstaw do budowy przyszłego życia zawodowego.
Dostępność
Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak dostępność infrastruktury i zajęć podczas realizacji wymagnych praktyk zależna jest od przedsiębiorstwa.
Dostępność infrastruktury: Budynek przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poruszanie się po budynku wiąże się z pokonywaniem schodów i półpięter. Budynek jest wyposażony w windę. W bibliotece znajduje się stanowisko dla osób niedowidzących.
Dostępność zajęć: Zajęcia odbywają się w salach wykładowych. Realizacja zajęć w formie praktyk oraz związane z nią utrudneinia związane są z konkretną jednostką, w której relizowane są praktyki.
Komisja rekrutacyjna
Wydział Ekonomiczny, ul. Ozimska 46 a, 45-058 Opole, pok.2. tel. (77) 401 69 19 (kontakt telefoniczny wyłącznie w trakcie prac komisji (lipiec, wrzesień). W pozostałych terminach zapytania proszę składać poprzez formularz IRK wybierając opcję "Zadaj pytanie".
W sierpniu w godz. 9:00-14:00 dyżur pełni Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106). Kandydaci, którzy złożą dokumenty w Biurze Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106), otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na studia, a formalnego wpisu na listę studentów dokona komisja rekrutacyjna po 1 września.
Cudzoziemcy
Zapoznaj się z dodatkowymi kryteriami rekrutacji dla kandydatów zagranicznych na stronie: https://bdijk.uni.opole.pl/rekrutacja-dla-cudzoziemcow/
Kontakt do obszaru rekrutacji kandydatów zagranicznych: study@uni.opole.pl +48 77 452 74 32 (PL, UA, RU, EN)
ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole – wejście od strony kampusu lub ulicy Oleskiej.
Zasady kwalifikacji
Wymagania rekrutacyjne: konkurs dyplomów
Jednostka kwalifikacyjna | Waga |
Ocena z dyplomu studiów wyższych | 1 |
O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci studiów co najmniej pierwszego stopnia kierunków, dla których dyscypliną wiodącą jest:
- ekonomia i finanse,
- nauki o zarządzaniu i jakości
Warunki Rekrutacji na studia II stopnia dla kandydatów, o których mowa w §32 ust. 3 Uchwały rekrutacyjnej
Głównym elementem procesu kwalifikacyjnego dla kandydatów spoza dyscyplin uprawniających do przyjęcia na dany kierunek studiów, jest egzamin kwalifikacyjny, który pozwala Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej (WKR) na weryfikację kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia II stopnia.
Egzamin kwalifikacyjny składa się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Egzamin kwalifikacyjny przeprowadzany jest wyłącznie w formie stacjonarnej, co oznacza konieczność osobistego stawiennictwa kandydata w wyznaczonym miejscu i czasie. Za organizację i nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu odpowiada powołana przez Dziekana Wydziału Ekonomicznego Komisja egzaminacyjna. Podczas egzaminu komisja czuwa nad przestrzeganiem procedur egzaminacyjnych oraz zapewnia równe szanse wszystkim uczestnikom procesu rekrutacyjnego.
Każdy kandydat otrzyma szczegółową informację o dacie, godzinie i dokładnym miejscu przeprowadzenia egzaminu. Informacje te zostaną przekazane przez WKR w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji w danym roku akademickim.
Egzamin odbywa się w warunkach kontrolowanych, co oznacza, że kandydaci nie mogą korzystać z żadnych materiałów pomocniczych, urządzeń elektronicznych ani konsultować się z innymi osobami podczas rozwiązywania testu. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu będzie ściśle określony i jednakowy dla wszystkich kandydatów. Po zakończeniu czasu przeznaczonego na egzamin, wszystkie prace zostaną zebrane przez członków komisji i poddane procesowi sprawdzania oraz oceny.
Wydział Ekonomiczny dokłada wszelkich starań, aby proces rekrutacji był dostępny dla wszystkich kandydatów, niezależnie od ich indywidualnych uwarunkowań czy ograniczeń. Kandydaci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą ubiegać się o dostosowanie warunków przeprowadzenia egzaminu do ich indywidualnych potrzeb. W takim przypadku niezbędne jest wcześniejsze złożenie wniosku wraz z dokumentacją potwierdzającą zasadność prośby.
Egzamin podlega ocenie przez członków komisji egzaminacyjnej według jednolitych kryteriów oceny. Za każdą poprawną odpowiedź Kandydat otrzymuje 1 punkt, które sumują się na końcowy wynik testu. Próg punktowy zaliczenia egzaminu kwalifikacyjnego wynosi 26 pkt. Komisja egzaminacyjna przekazuje informacje o wynikach egzaminu do WKR, która na tej podstawie podejmuje decyzje w sprawie przyjęcia na studia. O wyniku przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego kandydat jest informowany indywidualnie za pośrednictwem systemu IRK.
W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących warunków przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego, kandydaci mogą skontaktować się z WKR.
Zagadnienia do egzaminu – studia II stopnia - kierunek Ekonomia
1. Produkt krajowy brutto (PKB) i jego główne składniki.
2. Teoria cyklu koniunkturalnego i czynniki wpływające na jego przebieg.
3. Inflacja i deflacja – przyczyny oraz skutki dla gospodarki.
4. Funkcje banku centralnego.
5. Cele, funkcje i skutki restrykcyjnej i ekspansjonistycznej polityki monetarnej.
6. Funkcje, cele i instrumenty polityki fiskalnej.
7. Podstawowe typy bezrobocia – przyczyny i skutki.
8. Różnice między inflacją popytową a kosztową.
9. Rynek doskonałej konkurencji i jego cechy.
10. Monopol i oligopol.
11. Elastyczność cenowa popytu – sposób obliczania.
12. Koszt krańcowy – definicja i znaczenie.
13. Zysk ekonomiczny a zysk księgowy – różnice i znaczenie.
14. Teoria kosztów komparatywnych i jej zastosowanie w handlu międzynarodowym.
15. Bilans płatniczy – definicja i struktura.
16. Zalety i wady systemu kursu wymiennego stałego i zmiennego.
17. Podstawowe zalety i wady wolnego handlu.
18. Znaczenie polityki handlowej dla rozwoju gospodarczego.
19. Wzrost i rozwój gospodarczy – definicje i różnice.
20. Główne założenia Konsensusu Waszyngtońskiego.
21. Stopa procentowa i jej rola w gospodarce.
22. Ryzyko kredytowe i metody jego oceny przez banki.
23. Portfel inwestycyjny – definicja i znaczenie.
24. Główne cechy akcji i obligacji.
25. Analiza fundamentalna i jej zastosowanie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.