Kod | 4-PRK-Z-S.M.2.PP |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Ekonomiczny |
Kierunek studiów | Zarządzanie |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom kształcenia | II stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 15 |
Adres komisji rekrutacyjnej | ul. Ozimska 46a, 45-058 Opole pok. 2 parter Cudzoziemcy: ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole tel. +48 77 452 74 32 |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Studia na kierunku Zarządzanie II stopnia mają na celu rozwój kompetencji menedżerskich, umożliwiając absolwentom pełnienie wyższych ról zarządzających w organizacjach o różnej wielkości i strukturze. Program studiów koncentruje się na zaawansowanych zagadnieniach strategicznych, zarządzaniu zmianą, innowacjami, analizie danych oraz umiejętności podejmowania decyzji w kontekście dynamicznych rynków i globalizacji. Absolwenci są przygotowani do zarządzania organizacjami w sposób efektywny, innowacyjny i odpowiedzialny.
Studia na kierunku zarządzanie zapewni studentom wysokie kompetencje, pożądane na rynku pracy. Szerokie zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia oraz aktywizacja studentów czyni proces kształcenia bardziej atrakcyjnym, a jednocześnie pozwala na zdobycie przez nich kwalifikacji praktycznych, tak istotnych z punktu widzenia pracodawców. Program studiów zapewni studentom warunki do rozwoju kompetencji i kreatywności. Stosowanie nowoczesnych metod kształcenia pozytywnie wpływa także na podnoszenie kwalifikacji pracowników, stymulując ich do kreowania postaw innowacyjnych.
Co można robić po tych studiach?
Absolwent nabędzie umiejętności samodzielnej i grupowej analizy i oceny organizacji, grup strategicznych, sektora i gospodarki oraz komunikatywnego ich prezentowania w języku polskim i obcym. Będzie też przygotowany do samodzielnego uczenia się, poszerzania i aktualizowania wiedzy oraz do przestrzegania zawodowych standardów etycznych oraz podejmowania pracy we wszystkich instytucjach i organizacjach gospodarczych – w różnych typach przedsiębiorstw w dowolnym sektorze i branży, w jednostkach samorządu terytorialnego, organizacjach publicznych, instytucjach finansowych, bankach; może też prowadzić własną działalność gospodarczą.
Dostępność
Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak dostępność infrastruktury i zajęć podczas realizacji wymagnych praktyk zależna jest od przedsiębiorstwa.
Dostępność infrastruktury: Budynek przystosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Poruszanie się po budynku wiąże się z pokonywaniem schodów i półpięter. Budynek jest wyposażony w windę. W bibliotece znajduje się stanowisko dla osób niedowidzących.
Dostępność zajęć: Zajęcia odbywają się w salach wykładowych. Realizacja zajęć w formie praktyk oraz związane z nią utrudneinia związane są z konkretną jednostką, w której relizowane są praktyki.
Komisja rekrutacyjna
Wydział Ekonomiczny, ul. Ozimska 46 a, 45-058 Opole, pok.2. tel. (77) 401 69 19 (kontakt telefoniczny wyłącznie w trakcie prac komisji (lipiec, wrzesień). W pozostałych terminach zapytania proszę składać poprzez formularz IRK wybierając opcję "Zadaj pytanie".
W sierpniu w godz. 9:00-14:00 dyżur pełni Biuro Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106). Kandydaci, którzy złożą dokumenty w Biurze Dydaktyki i Spraw Studenckich (ul. Katowicka 68, p.106), otrzymają potwierdzenie zakwalifikowania na studia, a formalnego wpisu na listę studentów dokona komisja rekrutacyjna po 1 września.
Cudzoziemcy
Zapoznaj się z dodatkowymi kryteriami rekrutacji dla kandydatów zagranicznych na stronie: https://bdijk.uni.opole.pl/rekrutacja-dla-cudzoziemcow/
Kontakt do obszaru rekrutacji kandydatów zagranicznych: study@uni.opole.pl +48 77 452 74 32 (PL, UA, RU, EN)
ul. Oleska 48, pok. 310, 45-052 Opole – wejście od strony kampusu lub ulicy Oleskiej.
Zasady kwalifikacji
Wymagania rekrutacyjne: konkurs dyplomów
Jednostka kwalifikacyjna | Waga |
Ocena z dyplomu studiów wyższych | 1 |
O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci studiów co najmniej pierwszego stopnia kierunków, dla których dyscypliną wiodącą jest:
- ekonomia i finanse,
- nauki o zarządzaniu i jakości
Warunki Rekrutacji na studia II stopnia dla kandydatów, o których mowa w §32 ust. 3 Uchwały rekrutacyjnej
Głównym elementem procesu kwalifikacyjnego dla kandydatów spoza dyscyplin uprawniających do przyjęcia na dany kierunek studiów, jest egzamin kwalifikacyjny, który pozwala Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej (WKR) na weryfikację kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia II stopnia.
Egzamin kwalifikacyjny składa się z 50 pytań jednokrotnego wyboru. Egzamin kwalifikacyjny przeprowadzany jest wyłącznie w formie stacjonarnej, co oznacza konieczność osobistego stawiennictwa kandydata w wyznaczonym miejscu i czasie. Za organizację i nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminu odpowiada powołana przez Dziekana Wydziału Ekonomicznego Komisja egzaminacyjna. Podczas egzaminu komisja czuwa nad przestrzeganiem procedur egzaminacyjnych oraz zapewnia równe szanse wszystkim uczestnikom procesu rekrutacyjnego.
Każdy kandydat otrzyma szczegółową informację o dacie, godzinie i dokładnym miejscu przeprowadzenia egzaminu. Informacje te zostaną przekazane przez WKR w terminie zgodnym z harmonogramem rekrutacji w danym roku akademickim.
Egzamin odbywa się w warunkach kontrolowanych, co oznacza, że kandydaci nie mogą korzystać z żadnych materiałów pomocniczych, urządzeń elektronicznych ani konsultować się z innymi osobami podczas rozwiązywania testu. Czas przeznaczony na rozwiązanie testu będzie ściśle określony i jednakowy dla wszystkich kandydatów. Po zakończeniu czasu przeznaczonego na egzamin, wszystkie prace zostaną zebrane przez członków komisji i poddane procesowi sprawdzania oraz oceny.
Wydział Ekonomiczny dokłada wszelkich starań, aby proces rekrutacji był dostępny dla wszystkich kandydatów, niezależnie od ich indywidualnych uwarunkowań czy ograniczeń. Kandydaci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą ubiegać się o dostosowanie warunków przeprowadzenia egzaminu do ich indywidualnych potrzeb. W takim przypadku niezbędne jest wcześniejsze złożenie wniosku wraz z dokumentacją potwierdzającą zasadność prośby.
Egzamin podlega ocenie przez członków komisji egzaminacyjnej według jednolitych kryteriów oceny. Za każdą poprawną odpowiedź Kandydat otrzymuje 1 punkt, które sumują się na końcowy wynik testu. Próg punktowy zaliczenia egzaminu kwalifikacyjnego wynosi 26 pkt. Komisja egzaminacyjna przekazuje informacje o wynikach egzaminu do WKR, która na tej podstawie podejmuje decyzje w sprawie przyjęcia na studia. O wyniku przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego kandydat jest informowany indywidualnie za pośrednictwem systemu IRK.
W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących warunków przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego, kandydaci mogą skontaktować się z WKR.
Zagadnienia do egzaminu – studia II stopnia - kierunek Zarządzanie
1. Rodzaje struktur organizacyjnych
2. Teorie motywacji do pracy.
3. Istota i rodzaje benchmarkingu.
4. Cechy skutecznych kierowników.
5. Rodzaje stylów kierowania.
6. Model kultury organizacji według Scheina
7. Wymiary kultury narodowej według Hofstede.
8. Teoria interesariuszy.
9. Narzędzia społecznej odpowiedzialności organizacji.
10. Kapitał intelektualny organizacji
11. Cykl życia organizacji.
12. Narzędzia zarządzania jakością.
13. Normy zarządzania jakością.
14. Wady i zalety dla pracownika i pracodawcy form uelastyczniania zatrudnienia.
15. Sposoby motywowania pracowników.
16. Istota i rodzaje outosourcingu.
17. Rodzaje technik negocjacyjnych.
18. Modele zarządzania wiedzą.
19. Macierze portfelowe wykorzystywane w zarządzaniu.
20. Złożone formy współdziałania organizacji.
21. System zarządzania wiedzą.
22. Uniwersalne cechy organizacji.
23. Rodzaje zasobów wykorzystywanych w przedsiębiorstwach.
24. Pojęcie i zakres strategii przedsiębiorstwa.
25. Analiza SWOT jako zintegrowana metoda analizy przedsiębiorstwa.