• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia I stopnia, II stopnia i jednolite magisterskie

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Muzykologia, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Szczegóły
Kod 2-PRK-MUZ-S.L.3
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Muzykologia
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia licencjackie
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 25
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Strzelców Bytomskich 2, 45-084 Opole, tel. 77 4016180, muzykologia@uni.opole.pl
Cudzoziemcy:
45-054 Opole, ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8, 9
Godziny otwarcia sekretariatu 9.00 - 15.00
Adres WWW http://muzykologia.uni.opole.pl/
Wymagany dokument
  • świadectwo maturalne lub równoważne
  Zadaj pytanie
Tura 1 (19.04.2024 08:00 – 12.07.2024 23:59)

Czego można nauczyć się na Muzykologii?

Program studiów umożliwia studentowi zdobycie koniecznej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w dziedzinie muzykologii.  Studia na tym kierunku pozwalają zdobyć szeroką wiedzę o muzyce, jej historii, kontekstach kulturowych i społecznych, a także rozwinąć umiejętności analizy muzycznej, interpretacji i pisania o muzyce. Jednocześnie profil studiów przewiduje przygotowanie studenta do pracy  w obszarze szeroko pojętego dziennikarstwa muzycznego (jako krytyka, redaktora, dziennikarza czy konferansjera muzycznego), animatora życia muzycznego,  naukowca i badacza kultury muzycznej. Obok wiedzy i teorii studia oferują szeroki zakres zajęć praktycznych co poszerza i pogłębia nie tylko wiedzę, ale również umiejętności tak ważne w podejmowanych później działaniach zawodowych. Właściwe dla wybranej ścieżki kształcenia efekty kształcenia umożliwiają optymalne odnalezienie się absolwenta na współczesnym rynku pracy. Muzykologia na Uniwersytecie Opolskim  jest właśnie dla Ciebie!

Kompetencje zdobywane podczas studiów:

Profil studiów oferuje specjalistyczne przygotowanie w zakresie wiedzy i umiejętności, teorii i praktyki. Absolwent studiów muzykologicznych posiada szeroką wiedzę  z zakresu historii muzyki klasycznej (powszechnej i polskiej, od średniowiecza do współczesności), ludowej, a także popularnej; teorii muzyki (zajęcia praktyczne z kontrapunktu i harmonii, szeroki zakres analizy muzycznej); etnomuzykologii ( muzyka różnych kultur i narodów); metodologii badań muzykologicznych (warsztat badawczy). Absolwent studiów muzykologicznych posiada wieloaspektowe przygotowanie praktyczne do tworzenia, aranżowania i wykonywania wokalnej i wokalno-instrumentalnej muzyki klasycznej i popularnej, solowej i zespołowej. Rozwijanie i doskonalenie umiejętności wspólnego muzykowania odbywa się podczas zajęć praktycznych.

 

Dlaczego warto studiować ten kierunek?

Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego to wciąż rozwijający się kierunek, wychodzący naprzeciw zarówno potrzebom, zainteresowaniom i aspiracjom współczesnej młodzieży, jak również oferujący studentom przygotowanie do podejmowania różnych zadań na współczesnym rynku pracy. Unikatową specyfiką tego kierunku jest połączenie w ramach toku studiów historii i teorii muzyki z wykonawstwem muzycznym jak również ukierunkowanie ich w stronę nabycia warsztatu dziennikarskiego. Studenci bowiem nie tylko zdobywają wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ale także sztuki muzycznej: kompozycji, instrumentalistyki, dyrygentury czy wokalistyki. Taki podwójny pion kształcenia czyni z Opolskiej Muzykologii uniwersyteckiej unikatowy ośrodek w Polsce, w którym przyszli muzykolodzy zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale nabywają umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie praktyki muzycznej (w ramach dyscypliny: nauki o sztuce). Struktura i program studiów podlegają Europejskiemu Systemowi Transferu Punktów (ECTS). Program studiów realizowany jest zgodnie z modelem bolońskim.

Nasze atuty to:

  • Dobrze przygotowana kadra naukowa po studiach w Instytucie Muzykologii KUL, akademiach muzycznych we Wrocławiu i Katowicach oraz ośrodkach zagranicznych. Badania naukowe prowadzone przez pracowników Katedry Muzykologii UO oraz ich liczne publikacje naukowe i pomoce dydaktyczno-muzyczne od szeregu już lat są rozpoznawalnym znakiem aktywności muzykologicznej Uniwersytetu Opolskiego w Polsce i za granicą;
  • Międzynarodowe kontakty z uniwersytetami w Ratyzbonie (współpraca z Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik), Monastyrze, Moguncji, Leuven, Bratysławie, Budapeszcie, Belgradzie i Pradze, możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus+, a także udziału w sympozjach i kongresach;
  • Odpowiednia baza dydaktyczna;
  • Nowoczesna biblioteka wyposażona w zbiory naukowe i płytowe, a także muzykalia;
  • Możliwość odbywania praktyk w archiwach, parafiach, instytucjach kultury, studiach nagrań, rozgłośniach radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictwach;
  • Chór wykonujący muzykę klasyczną i rozrywkową oraz zespół instrumentalny; w ramach zajęć studenci poznają także elementy improwizacji i aranżacji; mają okazję prowadzić próby i dyrygować zespołem w czasie koncertów; Katedra Muzykologii organizuje także zajęcia muzyczne dla dzieci oraz warsztaty wokalne;
  • Współpraca z warsztatami organmistrzowskimi; studenci mają możliwość poznać budowę różnorodnych instrumentów oraz pomóc w intonacji i strojeniu; organizowane są także wyjazdy organoznawcze, pozwalające zapoznać się z instrumentarium konkretnego obszaru geograficznego.

Działalność studencka

Studenci naszego kierunku działają w Kole Naukowym Studentów Muzykologii. Regularnie odbywają się wspólne wyjścia na koncerty i spektakle, spotkania dyskusyjne, pokazy filmowe. Studenci mają możliwość skorzystania ze stypendiów socjalnych, naukowych oraz umożliwiających pobyty na zagranicznych uczelniach partnerskich w ramach programu Erasmus+. Istotną działalnością studencką są także koncerty solowe jak i zespołowe. Ważnym wydarzeniem jest również coroczny Tydzień Muzykologii, w którym studenci mogą brać czynny udział. Co roku odbywają się konferencje naukowe o tematyce organoznawczej oraz dotyczące muzyki wokalnej.

Co można robić po tych studiach?

Wszechstronnie przygotowani absolwenci naszego kierunku dysponują wiedzą z zakresu muzykologii systematycznej i historycznej. Studenci muzykologii zdobywają również podstawy warsztatu dziennikarskiego. Dzięki temu mogą starać się o pracę w następujących dziedzinach:

 

  • dziennikarza bądź krytyka muzycznego;
  • edytora muzycznego w wydawnictwach nutowych i fonograficznych;
  • konsultanta w firmach organmistrzowskich;
  • pracownika studia nagraniowego;
  • muzyka  - dyrygenta zespołów wokalnych i instrumentalnych, animatora życia muzycznego;
  • animatora muzycznego w instytucjach kultury;

 

Szczegółowe informacje

·         Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Muzykologia można uzyskać drogą mailową: czurlokg@uni.opole.pl 

 

·         Zapraszamy na stronę internetową kierunku: www.muzykologia.uni.opole.pl.

 

Przykładowe kierunki pokrewne: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych lub muzycznych, Teoria muzyki, Muzykoterapia, Pedagogika sp. edukacja kreatywna z medialną, Kulturoznawstwo, Pedagogika sp. arteterapia i animacja kultury

Cudzoziemcy

Więcej informacji dla kandydatów zagranicznych i osób posiadających zagraniczne dokumenty na stronie hello.uni.opole.pl

Pytania odnośnie rekrutacji cudzoziemców: hello@uni.opole.pl

tel. +48 77 452 7496,      +48 77 452 7292

Kandydaci zagraniczni dokumenty składają w International Students Office (również przesłanych pocztą)

adres: ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8,9  45-054 m. Opole 


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania kwalifikacyjne: konkurs świadectw

 LP. PRZEDMIOT Waga Minimalna liczba punktów
1 język polski
lub
język ojczysty
kandydata
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,375 30

część pisemna nowej matury - poziom rozszerzony

lub

"stara matura"

0,5
2 przedmiot do wyboru:
dowolny przedmiot za
wyjątkiem j. polskiego
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,375

część pisemna nowej matury - poziom rozszerzony

lub

"stara matura"

0,5

Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.