• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia I stopnia, II stopnia i jednolite magisterskie

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Monitoring biologiczny i ochrona przyrody, I stopień, 3-letnie, stacjonarne

Szczegóły
Kod 6-PRK-MB-S.L.3
Jednostka organizacyjna Wydział Przyrodniczo-Techniczny
Kierunek studiów Monitoring biologiczny i ochrona przyrody
Forma studiów stacjonarne
Poziom kształcenia licencjackie
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Czas trwania 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Oleska 22
45 - 052 Opole
tel. (77) 401 60 10
biologia@uni.opole.pl.
Cudzoziemcy:
45-054 Opole, ul. Grunwaldzka 31, pok. 1, 8, 9
Godziny otwarcia sekretariatu Sekretariat Instytutu Biologii czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00
Wymagany dokument
  • świadectwo maturalne lub równoważne
  Zadaj pytanie
Tura 1 (19.04.2024 08:00 – 12.07.2024 23:59)

Informacje Ogólne

Gdy klimat się ociepla ty bądź pierwszy – miej wiedzę, działaj, ratuj

Monitoring biologiczny obejmuje działania polegające na obserwowaniu i ocenie stanu oraz zachodzących zmian w ekosystemach, składnikach różnorodności biologicznej i krajobrazowej, w szczególności: siedliskach przyrodniczych, populacjach i gatunkach, a także służy ocenie skuteczności stosowanych metod ochrony przyrody.

Podstawę takiego monitoringu stanowi ocena stanu środowiska przyrodniczego z wykorzystaniem metod biologicznych, fizycznych i chemicznych. Celem monitoringu jest nie tylko ocena stanu składników różnorodności biologicznej, ale także identyfikacja zmian zachodzących w środowisku, określanie ich tempa, stopnia nasilenia, przygotowywanie prognoz związanych z przeobrażeniami środowiska przyrodniczego, oraz określania możliwości ich zapobiegania.

Studia charakteryzują się wieloma zajęciami praktycznymi, laboratoryjnymi i terenowymi.

Student ma możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej, zależnie od zainteresowań, z zakresu szeroko pojętej botaniki, zoologii, ekologii czy instrumentalnych metod badań środowiskowych.

Wspieramy studentów poprzez stypendia naukowe i socjalne, dla studentów w szczególnej sytuacji oferujemy indywidualny tok studiów. Student ma szerokie możliwości wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus i wielu innych inicjatyw. Prowadzimy współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi, a studenci są zaangażowani w badania naukowe pracowników i zaprzyjaźnionych z nami jednostek badawczych.

Czego uczy się na Monitoringu biologicznym i ochronie przyrody?

Harmonogram nowego kierunku Monitoring biologiczny i ochrona przyrody w sposób szczegółowy umożliwia zapoznanie studentów z podstawami prawnymi i organizacyjnymi oraz metodologią prowadzenia badań przyrodniczych. Studenci poznają metody monitoringu przyrody od strony metod fizycznych, chemicznych i biologicznych. Zapoznają się z podstawami prawnymi systemu ochrony przyrody w Polsce i Unii Europejskiej, metodami czynnej i biernej ochrony przyrody, prowadzenia monitoringu różnych ekosystemów i badań biotycznych i abiotycznych składników środowiska, sporządzania raportów, prognoz, inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczych.

W programie studiów uwzględniono bloki przedmiotowe z zakresu biologii ogólnej (jak różnorodność roślin i zwierząt, fizjologia roślin  i zwierząt), ekologii (Ekologia ogólna), ochrony przyrody i monitoringu przyrodniczego (monitoring ptaków, ssaków, roślin i siedlisk przyrodniczych, inwentaryzacje przyrodnicze), statystyki, metod instrumentalnych badań środowiska, teledetekcji i metod GIS. Studenci na roku sami wybierają część przedmiotów realizowanych w ramach zajęć na poszczególnych semestrach (przedmioty kierunkowe).

Działalność studencka

Nasi studenci działają w Kole Naukowym Biologów, które organizuje wiele atrakcyjnych wyjazdów naukowo-badawczych na terenie całej Polski.

Od roku 2016 na UO działa Europejskie Centrum Paleontologii, które prowadzi działalność naukową, popularyzacyjną i dydaktyczną we współpracy z licznymi instytucjami zagranicznymi. Studenci mają możliwość uczestniczyć w corocznych wykopaliskach na stanowisku dokumentacyjnym „Trias” w Krasiejowie. Prowadzimy szkoły terenowe dla naszych partnerów z Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów Europy.

Studenci mają szerokie możliwości działalności w ramach inicjatyw Samorządu Studenckiego https://www.samorzad.uni.opole.pl/.

Co można robić po tych studiach?

Absolwent studiów I stopnia kierunku Monitoring biologiczny i ochrona przyrody może kontynuować studia II stopniu studiów magisterskich na kierunku Biologia lub innym akceptującym uzyskany tytuł licencjata.
Absolwenci kierunku mogą uzyskać zatrudnienie w:
- przedsiębiorstwach, firmach zajmujących się wykonywaniem usług i ekspertyz środowiskowych w szczególności: ocen i raportów oddziaływania na środowisko, inwentaryzacji przyrodniczych, monitoringów gatunków i siedlisk przyrodniczych, planów ochrony obszarów chronionych, innych dokumentów planistycznych, raportów i waloryzacji w zakresie ochrony przyrody,
- organach i instytucjach ochrony środowiska np. regionalna dyrekcja ochrony środowiska, wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, inspekcje ochrony środowiska itp.,
- organach administracji rządowej i samorządowej zajmującej się problematyką ochrony przyrody,
- wydziałach ochrony środowiska i rolnictwa urzędów miast, gmin,
- Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Lasy Państwowe w zakresie zagadnień monitoringu i ochrony przyrody,
- służby parków krajobrazowych i parków narodowych,
- innych instytucjach, gdzie konieczna jest znajomość rozpoznawania gatunków i siedlisk, ich monitorowania i/lub inwentaryzacji
Po uzyskaniu tytułu magistra biologii (studia II) stopnia, absolwent uzyskuje pełne uprawnienia absolwenta studiów biologicznych.  

Kontynuowanie nauki na II stopniu studiów

Absolwent studiów I stopnia na kierunku Monitoring biologiczny i ochrona przyrody może kontynuować naukę na  studiach II stopnia prowadzonych na Uniwersytecie Opolskim a następnie w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Opolskiego w dyscyplinie nauki biologiczne.

Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Z uwagi na specyfikę kierunku zajęcia wiążą się z przebywaniem w specyficznych warunkach środowiskowych (tereny górskie, leśne, łąki, mokradła, wyrobiska). Dodatkowo podczas realizacji zajęć wykorzystuje się sprzęt optyczny oraz student może mieć kontakt ze szkodliwymi, uciążliwymi lub niebezpiecznymi czynnikami (np. czynniki chemiczne, uczulające),
Studenci realizują zajęcia w budynkach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.
Kierunek dostępny dla osób z niepełnosprawnością, jednak duża część zajęć odbywa się w terenie (lasy, góry, łąki, mokradła, wyrobiska). Osoby, ze znaczną niepełnosprawnością ruchową mogą mieć problem z uczestniczeniem we wszystkich kursach terenowych oraz z obsługą mikroskopów czy pracą w laboratoriach chemicznych.


Szczegółowe informacje


Szczegółowe informacje o studiach na kierunku Paleobiologia można uzyskać w sekretariacie Instytutu Biologii:
ul. Oleska 22, 45-052 Opole
tel. 77 401 60 10
e-mail: biologia@uni.opole.pl

 

 


Zasady kwalifikacji

 

Wymagania rekrutacyjne: konkurs świadectw

 

LP. PRZEDMIOT Waga Minimalna liczba punktów
1 przedmiot do wyboru
(A):
  • biologia
  • geografia
  • matematyka
  • informatyka
  • chemia
  • fizyka
  • j. obcy
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,45 30
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,6
Ocena końcoworoczna
(wyłącznie w przypadku gdy kandydat nie
zdawał z żadnego z wymienionych
przedmiotów egzaminu pisemnego w ramach
„starej matury” i matury zagranicznej)
0,5
2 przedmiot do wyboru
(B):
  • biologia
  • geografia
  • matematyka
  • informatyka
  • chemia
  • fizyka
  • j. obcy
część pisemna nowej matury,
poziom podstawowy
0,3
część pisemna:
- nowej matury, poziom rozszerzony
lub
- „starej matury”
0,4
Ocena końcoworoczna
(wyłącznie w przypadku gdy kandydat nie zdawał egzaminu pisemnego z żadnego z wymienionych przedmiotów w ramach „starej matury” i matury zagranicznej)
0,3

Oceny w skali innej niż „100-punktowa” przeliczane będą zgodnie z tabelą umieszczoną w załączniku nr 4 do uchwały rekrutacyjnej.